Bejelentkezés

Blog

Latest News
14 kérdés és válasz a fűrészporos tapétáról

14 kérdés és válasz a fűrészporos tapétáról

A fűrészporos tapéta máig az egyik legnépszerűbb tapétatípus. Egyszerű, kedvező árú és szép megoldásokat kínál. A fűrészporos tapétával kapcsolatban számos kérdés felmerül, íme a válaszok ezekre a kérdésekre.

Milyen alapozás szükséges?

A fűrészporos tapéta felrakása előtt fontos a fal megfelelő előkészítése, az egyenetlenségek kijavítása, a glettelés és csiszolás. Elengedhetetlen a fal megtisztítása, mint ahogy az is, hogy a tapétázandó felületet be kell ragasztózni, ez az alapozás segít abban, hogy a fal ne szívja el a tapétától a ragasztó nedvességét.

Hogy kell eltávolítani a fűrészporos tapétát?

A tapéta eltávolítása vízzel történik, egész egyszerűen addig kell vizezni a felületet, amíg át nem ázik és könnyedén le nem jön róla a tapéta. Ha pedig nem akar leválni a falról, használhatunk lyukasztóhengert, vagy akár a spaklival is rásegíthetünk. Fontos tudni, hogy a festett tapétát nehezebb leszedni és hogy van segítség a vízen kívül is, léteznek ugyanis ma már tapétaoldószerek, melyek megkönnyítik ezt a munkát.

Hogy kell felragasztani a tapétát?

A tisztított, előkészített falat híg ragasztóval be kell kenni, így nem fogja magába szívni a fűrészporos tapétára kent ragasztó nedvességét. Magát a tapétát is be kell kenni ragasztóval, egyszerre mindig csak annyi csíkot, amennyit kényelmesen fel tudunk ragasztani. A ragasztásnál fontos, hogy sorban haladjunk és ne fedjék be egymást a tapétacsíkok, mindig az előző széléhez illesszük a következőt.

A fűrészporos tapéta festése

A fűrészporos tapétát csak akkor fessük, ha már megszáradt, ez nagyon fontos azért, hogy a végeredmény jó legyen. Többféle festéket is használhatunk tapétára, diszperziós, latex vagy épp zománcfestéket, a fűrészporos tapétákra diszperziós festéket javasolnak a szakemberek. Ügyeljünk arra, hogy a festék ne csorogjon a tapétán, illetve arra, hogy az első réteg festék legyen hígabb, hisz a tapéta ezt jobban magába fogja szívni, míg a második lehet sűrűbb, így lesz szép, homogén a végeredmény.

A glettelés fontossága

Bár a fűrészporos tapéta előnyei közé tartozik, hogy a fal kisebb hibáit elrejti, rusztikus felületet képez, mégis szükséges a glettelés a tapétázás előtt. A tapéta alatt fontos, hogy egyenes, egyenletes legyen a fal. Ha a tapétázás után megsérül a fal, szükséges ennek javítása. Ilyenkor ügyeljünk arra, hogy a végeredmény szintben legyen, tehát ha szükséges, több rétegben gletteljünk. A glettanyag száradása után pedig egyszerűen pótoljuk a tapétát.

Mi az a fűrészporos tapéta hatású festék?

Több gyártó is gyárt olyan falfestéket, mely rusztikus hatású, mint a fűrészporos festék. Ez erősen strukturált, dekoratív felületet képez, és ugyanúgy, mint a fűrészporos tapéta, alkalmas az egyenetlenségek, szépséghibák eltüntetésére. A sérült fűrészporos tapéta felületek javítására is alkalmas ez a festék.

Mire kell figyelni a fűrészporos tapéta illesztésénél?

A megfelelően előkészített fal jó kiindulópont a szép tapétázáshoz, azonban az illesztésre is oda kell figyelni. Fontos, hogy a falat is kenjünk be híg ragasztóval és hogy a tapétacsíkokat is megfelelően készítsük elő. A ragasztásnál fontos, hogy egyszerre csak 4-5 csík legyen beragasztózva és összehajtva. Számoljunk azzal, hogy az áztatott tapéta nyúlik és ennek tudatában illesszük egymáshoz a csíkokat, a sarkoknál pedig hagyjunk rá fél centimétert.

Hogy kell javítani a hibákat?

Bár a fűrészporos tapéta tartós megoldást kínál, előfordulhatnak hibák, melyeket ki kell javítani. Megsérülhet a fal, vagy épp a penészedés miatt válik szükségessé a javítás. A finom, közepes és durva szemcsés tapéta is javítható, erre több mód is létezik. Ha a fal megsérült, szedjük le az érintett területen a tapétát, gletteljük a falat, tüntessük el a hibát és ragasszuk fel az új tapétát. A fűrészporos tapéta hatású festékeket is alkalmazhatjuk a kisebb hibák javítására.

Mit tegyünk a penészedéssel?

A penészedés sok-sok bosszúságot okozhat, nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi probléma is egyben. Ilyenkor érdemes eltávolítani a tapétát, és kezelni az okokat. Különböző penészeltávolító szerek léteznek, a lemosásokkal azonban vigyázzunk, mert feláztathatják a tapétát, melyek így elszakadhatnak, összegyűrődhetnek. Óvatosan kezeljük tehát a falat, ha pedig megszáradt az immár penészmentes rész, akkor kezeljünk penész ellen a tapétát, fessük át kifejezetten erre a célra kifejlesztett festékkel.

Mennyi a fűrészporos tapéta száradási ideje?

A száradási idő nagymértékben összefügg a belső hőmérséklettel, a páratartalommal. A nagy nyári melegben gyorsabban szárad, ezt mi magunk is látni fogjuk, ilyenkor nem szükséges 12 órát várni. Fontos, hogy festés előtt mindenképp hagyjuk megszáradni a tapétát, és ha több rétegben festünk, akkor az egyes festékrétegeket is hagyjuk megszáradni.

Hogy kell újrafesteni a tapétát?

A fűrészporos tapéta egyik nagy előnye, hogy akár 10-szer is újrafesthető, így akár 10-20 évig is esztétikus marad a falakon. A fűrészporos tapéták festéséhez festőhengert használjunk és diszperziós festéket. Két rétegben vigyük fel a festéket, az első réteg lehet hígabb, a második már legyen sűrűbb.

Vályogfalra ragasztható-e a tapéta?

Igen, ragasztható, hisz a fűrészporos tapéták is papírból vannak, engedik szellőzni a falat. A vályogfalat is elő kell készíteni a tapétázásra. A vályogfal előkészítésekor fontos a glettelés és talán azért is jobb a tapétázás, mert az jobban egyben tartja a falat.

Fűrészporos tapétára tapéta?

Az új tapétát nem tanácsos a régi tapétára ragasztani, a fűrészporos tapéták rücskös felülete át fog ütni az új tapétarétegen. Tartósabb és esztétikusabb megoldás leszedni a tapétát, ami nem bonyolult és nem is eszköz-, valamint időigényes munka.

A fűrészporos tapétázás előnyei

A fűrészporos tapéta előnye, hogy könnyű vele dolgozni, az ára igazán kedvező és nagyon tartós megoldást kíván. Könnyű javítani, ha elkoszolódik, akkor könnyű újrafesteni, akár házilag is. A fal szépséghibáit is eltüntetni, a repedéseket, sérüléseket. Többféle típusban elérhető, vannak finom, közepes és durva szemcséjűek és a mennyezeten is használhatók.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük