Bejelentkezés

Blog

Latest News
A falfestés javítása házilag

A falfestés javítása házilag

Aki már festette valamelyik szobáját, az tudja, hogy a színes falak javítása, különösen ha erős, markáns színekről van szó, elég kényes feladat tud lenni. A faljavítás mindig kihívásokkal jár, melyeket nem mindig tudunk mi megoldani, mert speciális megoldásokat igényel.

Szükséges mérlegelni

Pl. Egy kéznyom eltüntetése egyszerűbb feladat, mint egy repedés eltűntetése. A világos, pasztell árnyalatok javítása lényegesen könnyebb, mint az erős színeké. Arra is figyelnünk kell, hogy a javítást a festést követő egy-két napon, vagy egy-két hét után végezzük el.

Az is megeshet, hogy a festésen már rég túl vagyunk, hónapokkal-évekkel később, és ez idő alatt keletkeztek foltok vagy repedések, nekünk pedig nincs kedvünk, esetleg költségkeretünk egy teljes festéshez. Ilyenkor is szóba jöhet a javítás, ám ilyenkor lényegesen nehezebb lesz a dolgunk, mint a friss festés javítása esetén.

Azzal természetesen tisztába kell lenni, hogy a javítás sosem lesz olyan szép, mint az eredeti festés. Érdemes tudni, hogy mi milyen hibákat javíthatunk ki, és persze az sem mindegy, hogyan látunk neki a javításnak.

Milyen hibák szorulnak javításra?

Először is lássuk, milyen hibákat tudunk mi, házilag is kijavítani, és nem kell hozzá szakembert hívni. Természetesen a kisebb hibák javításához is hívhatunk festőt, de sokan inkább megspórolják a szakember költségét. Egyszerűbb hibák, mint a foltok eltüntetése nem feltétlen igényel szakember, de mondjuk egy beázás javításához már célszerű szakszerű segítséget igénybe venni.

A repedések és az apró hólyagok esetén is elvégezhetjük a munkát mi magunk. A leggyakoribb eset az, ha egy tipli vagy egy dübel helyét szeretnénk kijavítani, de megeshet, hogy a fal foltos, így ezt szeretnénk eltüntetni.

Ahhoz, hogy a festést kijavítsuk, előbb a fal sérülését, hibáit kell kijavítanunk. Ilyenkor a legegyszerűbb megoldás a glettelés, mely nem egy ördöngös feladat. Érdemes a repedést benedvesíteni és kitisztítani, majd csak ezután glettelni. A száradást követően csiszolásra is szükség lesz, csak ezt követően kezdhetjük a festés kijavítását.

Hogyan javítsuk ki a festést?

Fontos, hogy a javítást ugyanazzal a technikával végezzük, mint ahogyan az eredeti festés is készült, például ha teddy hengerrel festettünk, akkor a javítást is azzal kell végezni, ne használjunk ecsetet. Bár egyszerűbbnek tűnhet előkapni egy ecsetet, és bemázolni a foltot, az eredmény nem lesz szép, a folt még jobban szembeötlő lesz.

Erős színekkel a foltokban javítás egyáltalán nem fog működni, mindig saroktól sarokig javítsunk. Úgy járunk a legjobban, ha hagyunk egy kevés festéket a javításra, illetve felírjuk a festék kódját, hogy ugyanolyan festéket tudjunk venni.

Valószínűleg így sem lesz teljesen ugyanolyan a javítás színe, mint az eredeti fal, hiszen a rétegvastagság nem fog megegyezni, emellett az évek alatt a fal színe fakulni fog a friss festéshez képest. Persze előfordulhat, hogy nem tudjuk a festék kódját, és javítófesték sem maradt.

Ilyen esetekben érdemes segítséget kérni a festékboltban, mert egyes boltokban van színbemérő készülék. Ez az eszköz képes egy száraz falmintából újra kikeverni az adott színárnyalatot.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük