Milyen színűre fessük a házat?
Fehér, szürke, sárgás vagy zöldes árnyalatok? A ház külső homlokzatának színe nagyon fontos, hisz ez határozza meg a stílust, a hangulatot. Az épület jellege behatárolja a hozzá illő színeket is, de ugyanígy vegyük figyelembe az egész helynek a hangulatát, stílusát, a környezetet.
Időtálló festék és színek
A homlokzat színezése előtt gondoljunk arra, hogy míg a ház más helyiségeinél 2-3 évente akár újabb és újabb színeket is kipróbálhatunk, a homlokzat színét nem válogathatjuk ilyen gyakran. Keressük tehát tartós, időtálló megoldást. A festék típusa, minősége is alapkérdés, ez ugyanis szerepet játszik abban, hogy a falakat érő esővíz ellen mennyire lesz védve a házunk.
Ugyanígy ha repedést, sérülést látunk, érdemes ezeket a hibákat kijavítani. Az időjárásnak kitett homlokzatot előbb-utóbb újra kell festeni, azonban ha minőségi anyagokat használunk, akkor ez az idő később jön el.
Míg a házban sokan maguk vágnak bele a festésbe, a homlokzat esetében erre kevesebben vállalkoznak. Nagy szakértelmet és tudást, tapasztalatot igényel ugyanis a homlokzat festése. Először meg kell nézni, hogy milyen állapotban van a vakolat, ugyanis ha repedezik, le-leválik, akkor ezeket a részeket le kell verni és ki kell javítani.
Ezt érdemes szakemberre bízni és nem vállalni azt a kockázatot, hogy egy repedezett falra festünk, mert így még nagyobb költségeket is elszenvedhetünk később. A házfal festése nemcsak esztétikailag fontos, a festék ugyanis védelmet nyújt a környezeti hatások ellen, mint amilyen például a víz. Így ha a homlokzat már láthatóan rossz állapotban van, akkor a ház falai is nagyobb veszélynek vannak kitéve.
Milyen színű legyen a homlokzat?
Ez az alapkérdés, melyre nem is olyan egyszerű a válasz. Az épület stílusa, nagysága és az egész környezet fontos, mikor színt választunk. És mint ahogy a belső terek esetében is, a ház külső színeinél is vannak trendek. A külső terek esetében a trendek nem változnak olyan gyorsan, mint a belső tereknél, de vannak olyan falszínek, melyek az elmúlt években jelentek meg és váltak egyre népszerűbbé.
Ilyenek például a meleg, természetes, földes színek, melyek az anyag, a föld vagy a kő színét utánozzák. Igazi természetes hatást érhetünk el így, a természet zöld színei pedig remekül kiegészítik ezeket a földes színeket. A teljesen fekete szín használata meglepő és modern, a sok zöld között ezek is jól mutatnak, azonban ha ódzkodunk egy teljesen fekete épülettől, akkor jó hatást érhetünk el úgy is, hogy ha csak a bejárati ajtó vagy az ablakok, redőnyök feketék.
A szénszínek is nemrégiben terjedtek el, ezek melegséget sugároznak és jól mutatnak például egy zsindelytetős háznál. A fehér soha nem megy ki a divatból, mostanában a nyugodt, árnyaltabb, lágyabb fehérek hódítanak, melyek az időjárásnak is jobban ellenállnak, legalábbis nem látszanak meg rajta annyira az időjárás nyomai.
A természethez közeli zöld színek használatával a virágzó növényeket emelhetjük ki a környezetből, míg a tompa szürkés-zöld színek hangulatos, meleg otthon képét vetítik előre.