Így könnyíti meg a tapétázást a makulatúra alkalmazása
Lakókörnyezetünk harmonikus és esztétikus kialakításakor egyre többen választanak valami szép, stílusos tapétát, amely feldobja az egész lakást. Tapéták között ma már hatalmas a kínálat, ennek köszönhetően garantáltan találni fogunk olyat, amely színében, hangulatában és mintázatában is passzolni fog az otthonunkhoz.
Félünk tapétázni?
A tapétázástól sokan még mindig tartanak, pedig a mai modern technológiával készült tapéták már több előnnyel bírnak, mint hátránnyal. A legtöbbjük időtálló, strapabíró, könnyedén tisztítható, karbantartható, és a használatuk is biztonságos.
Ha a tapétázáson gondolkozunk, járjuk alaposan körbe a témát, hogy a végeredmény valóban olyan legyen, amilyet a felújítás elején megálmodtunk. Tapétázás előtt például okos ötlet lehet egy réteg alaptapétát is felragasztani a falfelületre, ezt hívjuk makulatúra tapétának.
Ennek a plusz rétegnek az a célja, hogy a falfelületen lévő egyenetlenségeket, repedéseket, és hibákat eltakarja, ezáltal a tapétázás is könnyebb, gyorsabb, a végeredmény pedig szebb lesz.
Léteznek olyan tapétagyártók, melyek néhány tapétánál fel is hívják a vásárlók figyelmét a makulatúra használatának fontosságára, és az is előfordul, hogy néhány tapétafajtánál kötelezővé is teszi azt.
Mire kell odafigyelni a Makulatúra felragasztásánál?
A makulatúra tapéta az adott falfelület minőségét tudja javítani, így a felragasztása nem csak tapétázás, hanem akár festés előtt is jól jöhet, hiszen ezzel el tudjuk tüntetni a falon lévő hibákat, melyek megnehezítenék később a dolgunkat. Felragasztása szerencsére nem túl bonyolult, csupán néhány dologra kell odafigyelnünk.
Általános szabályként elmondható a makulatúra felrakásával kapcsolatban, hogy törekedni kell arra, hogy minél kevesebb alaptapéta kerüljön a falra, ennek érdekében pedig nem csak hagyományosan, függőlegesen hanem néhol vízszintesen is felragasztható.
A nagyobb falfelületeknél jobb, ha vízszintesen, míg a kisebb részeknél célszerűbb függőlegesen felragasztani a lapokat a falra.
A felragasztásnál figyeljünk arra, hogy soha ne essenek egybe a tapétával való illeszkedések, erre főleg akkor kell ügyelnünk, ha a makulatúra hagyományosan, függőlegesen lesz feltéve.
Ha emellett döntünk akkor az alaptapéta felragasztásánál csupán a hagyományos tapétázás legfontosabb szabályait kell követnünk.
Vízszintes felrakás esetében ügyelni kell arra, hogy a lapok pontosan illeszkedjenek a fal sarkaihoz, a felesleges részt itt snitzer, vagy egy éles olló segítségével tudjuk eltávolítani. Egy simítókefére lesz még szükségünk, mellyel a makulatúra lapokat egyenletesebben a falfelületre tudjuk simítani. Kerüljük az átfedéseket, a lapok precíz illeszkedésére fokozottan figyeljünk.
A végső simítások megkönnyítik majd a tapétázást
Ha az egész szobával végeztünk, és az egész falfelületet lefedtük makulatúra tapétával már csak annyi a dolgunk hogy, meg várjuk míg a ragasztó teljesen megszárad. Ezután a kisebb hézagokat glett segítségével kell eltüntetnünk. A glettelt felületet száradás után finoman csiszoljuk át. A falsarkok esetében fa-tapasz használata segíti elő a tökéletes illeszkedést.
Itt ugyanis fa-tapasszal kell kitölteni a falsarkokat, illetve az alaptapéta és a fafelület közötti részt annak érdekében, hogy itt is egy szép, egyenletes falfelületet kapjunk. Ennek a lépésnek köszönhetően a tapéta a későbbiek során sem fog elválni a sarkoktól és a falaktól sem.
Ezután a makulatúra felületére vigyünk fel egy vékony réteg felhígított tapétaragasztót, és hagyjuk azt teljesen megszáradni. Ez majd a tapétázást fogja megkönnyíteni, hiszen a tapétacsíkokat így majd egyszerűen tudjuk csúsztatni felragasztáskor a fal felületein.
Szecskóné Fehér Márta
2023.03.03. - 14:37A makulaturat papír felragasztása nem tökéletes, puklis száradás után valószínűleg kisimul?
Szecskóné Fehér Márta
2023.03.03. - 14:39A makulaturapapir alapként afal egyenletességét javítja (sajnos szükség van rá), utána vlies vinil tapéta kerül felragasztása.