Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hogy fessünk csíkos szobát?

Hogy fessünk csíkos szobát?

A csíkos fal még mindig nagyon divatos megoldás, jól fel tudja dobni az egyhangú falszínt, de a térérzetünkön is sokat javíthat. Mielőtt azonban belevágnák becsíkozni a falat, alapos tervezőmunkát kell végeznünk. Nemcsak a megfelelő szín kiválasztása lesz lényeges, de a sávok elhelyezkedése és sűrűsége is tervezést igényel. De hogyan is lássunk neki a munkának, és mi a legegyszerűbb módja a csíkos fal megfestésének?

Egymáshoz passzoló színek kiválasztása

A színek kiválasztása lényeges lépés a csíkos fal esetében. Nagyobb odafigyelést igények, mint csak kiválasztani a fal színét, hiszen a rosszul megválasztott színek bánthatják a szemünket, de akár el is ronthatják egy szoba hangulatát. Alapvető színismeret alapján a színkörben az egymás mellett található színek jól passzolnak, ahogyan az egymással szemben lévők is.

Ez azonban a falfestés esetén csak egy támpontként szolgálhat, a színeket minden esetben össze kell vetni. Az egymáshoz túl közel álló színek ugyanis elnyomják egymást, nem lesz látványos a végeredmény.

Érdemes kontrasztos színekben gondolkodni, legyen mindig egy világosabb alapszín, és egy markánsabb, merészebb szín is. Az árnyalatokat azonban ebben az esetben is érdemes összevetni. Az sem rossz megoldás, ha az alapszín fehér, és ehhez keresünk egy uralkodó színt a szobába. A színek mellett azonban a sávok mérete és elhelyezkedése is nagyon fontos kérdés.

Vízszintes vagy függőleges, vékony vagy vastag csíkok?

Ahhoz, hogy milyen legyen a csíkok elhelyezkedése, mindenképp számításba kell vennünk a szoba méretét, magasságát. A csíkok sokat javíthatnak a térérzetünkön, de akár ronthatnak is rajta. A függőleges csíkok a belmagasság növelésére jelenthetnek jó megoldást, ugyanakkor egy eleve nagy belmagasságú szobában nem feltétlen előnyösek a függőleges csíkok.

A vízszintes csíkokkal a kisebb szobák térérzetét növelhetjük, segítségükkel optikailag megnövelhetjük a teret. Ezt mindenképp vegyük számításba a csíkozás tervezésénél.

A csíkok vastagsága is sokat számít. Lehetnek egyforma vastag csíkok, de eltérő méretűek is. Az átlag vastagság 10 és 30 centiméter között van. Érdemes próbacsíkozást végezni egy kisebb falszakaszon, hogy lássuk, hogyan mutat majd, mielőtt belevágunk a festésbe. A tervezés a csíkozás megfestésének legfontosabb lépése, melybe beletartozik a csíkok vastagságának megtervezése is.

Tippek-technikák csíkok festéséhez

Mielőtt belevágunk a festésbe, tervezzük meg a csíkok színét, méretét, irányát. Érdemes előbb a világosabb falszínt felvinni a falfelületre, majd erre festeni a csíkokat a markánsabb színnel. A csíkos fal kialakításának lépései a következők:

  1. Falfelület előkészítés: a festés előtt tisztítsuk le a falat, ha szükséges, kaparjuk le az előző festékréteget vagy a tapétát.
  2. Glettel és alapozás: hogy szép egyenletes legyen a fal, gletteljük le a hibákat, majd száradás után csiszoljuk le. Ezt követően vigyük fel a mélyalapozót, hogy egyenletesen száradjon majd a festék, és tényleg azt a színt kapjuk, amit a boltban kiválasztottunk.
  3. Világosabb falszín felvitele: előbb mindig a világosabb színt fessük fel a fal teljes felületén, majd ezt hagyjuk teljesen megszáradni. Szükség esetén két réteget fessünk fel.
  4. Széles ragasztószalaggal jelöljük ki a sávokat: természetesen ehhez pontos mérésre lesz szükség. A vonalakat jelöljük ki ceruzával, majd a vonalak mentén ragasszuk fel a ragasztószalagot.
  5. Fessük fel a csíkokat: egy ecset vagy kisebb henger segítségével fessük fel a csíkokat a kijelölt sávokba.
  6. Vegyük le a ragasztószalagot: még félszáraz állapotba húzzuk le a ragasztószalagot, és ha szükséges javítsuk ki a festést.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük