Bejelentkezés

Blog

Latest News
Fűtés felújítás költségei

Fűtés felújítás költségei

A fűtéskorszerűsítésével sokat spórolhatunk a fűtés költségein. Egy régi, nem hatékony fűtés rendszer csak úgy viszi a pénzt, természetesen ez akkor is igaz, hogy alul vagy túl van méretezve egy rendszer.

A lakások és házak fűtési rendszerének felújítására és korszerűsítésére rengeteg lehetőség kínálkozik. Mindenképp érdemes előbb alaposan végiggondolni, hogy mik a céljaink, és mekkora keretünk van a megvalósításhoz. Felújíthatjuk a meglévő rendszert, hogy hatékonyabban működjön, de kiépíthetünk egy tejesen új, költséghatékonyabb rendszert is.

Amire mindenképp érdemes figyelni, hogy a fűtés hatékonysága attól is függ, hogy mennyire jó a ház vagy a lakás szigetelése. Mielőtt a fűtési rendszert felújítanánk, nézzük meg, hogy a szigetelés milyen állapotban van és mennyire hatékony, mert egy rossz szigetelésű lakásban nem lesz hatékony a fűtés, ég akkor sem, ha a legkorszerűbb berendezések állnak a rendelkezésünkre. De lássuk is, hogy milyen felújítási költségekkel kell számolnunk az egyes esetekben.

Milyen költségekkel számoljunk gázfűtés felújítása esetén?

Magyarországon a gázfűtés a leggyakoribb. Ez történhet konvektorral vagy cirkóval. Ahol konvektor van, ott gyakori, hogy cirkóra cserélik az elavult, nem hatékony fűtési rendszert. Ezt elsősorban társasházi és lakótelepi lakásokban teszik meg a leggyakrabban, de családi házak esetében is gyakori. A konvektoros fűtés nem túl hatékony és drága is a cirkóhoz képest, viszont a cirkó kiépítése egyáltalán nem olcsó.

Az első lépés a tervezés, ugyanis ahhoz, hogy konvektor helyett cirkót építtessünk ki, gáztervre lesz szükség, engedélyekre és hatósági vizsgálatra. Emellett szükség lesz egy új kazánra, kéménybélelésre, a csőrendszer kiépítésére, új radiátorokra, de a költségeket a termosztát is megdobhatja, különösen, ha okos megoldásban gondolkodunk.

Természetesen, ha nem egy teljesen új rendszert akarunk kiépíteni, akkor kisebb költségekkel számolhatunk. Megeshet, hogy csak egy új és korszerű kazánra van szükség, ami hatékonyabban üzemel, mint a régi. Ugyanakkor az elmúlt években meglehetősen gyakorivá vált, hogy a gázfűtés helyett alternatív fűtési megoldásokra álltak át az emberek.

Mennyibe kerül alternatív rendszert kiépíteni?

Az alternatív rendszerek kiépítése nem minden esetben kerül olcsóbba, mint mondjuk a gázfűtési rendszer felújítása. Először érdemes végiggondolni, hogy mit is szeretnénk: teljesen kiváltani a gázfűtést egy új és korszerűbb módszerre, vagy csak kiegészítő megoldást keresünk, hogy csökkenthessük a kiadásainkat a fűtés tekintetében.

Napkollektoros rendszer fűtésre

A napkollektoros fűtési rendszer, akár 2,5-3 millió forintba is kerülhet, a megtérülési idő pedig 10-15 év. A módszer ugyan környezetbarát, és energiatakarékos, viszont időjárásfüggő is, vagyis csak kiegészítő rendszerként működhet igazán hatékonyan és gazdaságosan.

Cserépkályha

A cserépkályha építésnek nagy hagyománya van Magyarországon, és egy meglehetősen jó módszer arra, ha valamilyen kiegészítő fűtési megoldást keresünk, kisebb ház esetén akár az egész ház fűtését is megoldhatjuk vele. Leginkább fával vagy brikettel üzemel, melyek ára olcsóbb, mint a gáz, ugyanakkor a tűzifa tárolása nem mindig könnyű.

Geotermikus energia

Ez jelenleg a legmodernebb környezettudatos fűtési megoldás, és napelemes rendszerrel kombinálva akár nullára is csökkenthető a fűtésszámla. A kiépítése viszont nagyon költséges, akár 4-5 millió forintba is kerülhet, a megtérülési idő pedig legalább 5-8 év.

Elektromos fűtési rendszer

Számos elektromos fűtési megoldás létezik, klímával, infrapanelekkel, elektromos radiátorokkal. A kiépítésük költséghatékonyabb és gyorsabb, mint mondjuk egy gáz rendszer esetében, ugyanakkor az üzemeltetés nem feltétlen olcsóbb. Napelemes rendszerrel érdemes őket kombinálni, melynek kiépítése akár 2-3 millió forint is lehet.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük