Bejelentkezés

Blog

Latest News
Festék fajták és típusok – Kalandozás a festékek világában

Festék fajták és típusok – Kalandozás a festékek világában

Nagyon sokféle festék létezik, azonban nemcsak színben nagy a választék, hanem típusban is. Ezzel persze nem mondunk túl sok újat. Amikor otthonunk festésén törjük a fejünket, érdemes előbb azt megnézni, hogy hova milyen festékre is lesz szükségünk, mielőtt belevetnénk magunkat a színkavalkádba. Hisz természetes, hogy más festék kell a homlokzatra, mint a hálószobába. Például jó, ha a fürdőszobában lévő festék penészgátló anyagokat is tartalmaz és valamiképp védelmet nyújt a víz ellen.

Végtelen lehetőségek

Vannak igazán különleges festékek, mint például a világító festék, ami elnyeli a fényt és a sötétben visszasugározza. Aztán itt vannak a kisgyermekes családok kedvencei, a táblafestékek, ezekre krétával lehet rajzolni. De ugyanígy találunk olyan festékeket is a boltok polcain, melyek fémrészecskéket tartalmaznak és mágneses felületet képeznek, így erre jegyzeteket, emlékeztetőket lehet rögzíteni.

Milyen felületen festünk?

Az alapkérdés az, hogy milyen felületre kerül a festék. Falra, fára, gipszkartonra, betonra, műanyagra? Ez meghatározza azt, hogy milyen típusú festéket kell használnunk. Vannak vízbázisú festékek, melyek vízzel hígíthatók, lemoshatók és azok, melyekhez hígítót, oldószert kell használni.

Figyeljünk arra, hogy mindig az adott felületnek megfelelő festékkel fessünk és ne sajnáljunk a pénzt, fizessük meg a minőséget. Így ugyanis tartósabb lesz a festés, megmaradnak a színek, hosszabb távon jobban járunk, mint egy silány minőségű festékkel.

Itt érdemes szót ejteni az alapozóról is, melynek használata fontos, hisz ez csökkenti a lefestett anyag nedvszívóképességét, megelőzi, hogy a szennyeződések a fedőrétegbe jussanak.

A falaknál további jelentősége, hogy ha nem használjuk, akkor a fal erősen felszívja a festéket, így a lefedettség nem lesz olyan jó. Az alapozó továbbá megelőzi azt, hogy a szennyeződések felszívódjanak a falba.

Milyen festékeket használjunk a falra?

Beltéren és kültéren egyaránt használatos az alkidfesték, ennél alkidgyantát használnak, ez a kötőanyag a fénytől elszíneződhet. Magas a szilárd anyag tartalma és terpentinnel hígítható. Az akrilfestékekről biztos sokan hallottak már, ezek azonban nemcsak a vásznon, a falakon is használhatók. Elsősorban beltéren használják, vízzel hígítható és gyorsan szárad.

A festékeket több szempontból lehet kategorizálni, így például vannak az alapozófestékek és a fedőfestékek. Vannak latex alapú, lemosható, súrolásálló festékek. Vannak, melyek hőszigetelő, hővisszaverő tulajdonságokkal rendelkeznek és a már említett penészedésgátló festékek is. A fürdőszobákba vízlepergető, vízálló festékeket is választhatunk, és ott vannak a különleges táblafestékek, mágneses festékek.

Alapvetően két csoportba lehet sorolni ezeket a festékeket, az egyikbe a hagyományos, mész alapú és enyves festékek kerülnek, a másikba pedig a diszperziós festékek, melyek műanyag alapúak és egyre inkább ezek terjednek el.

Ezek előnye, hogy stabil felületűek, nem hagynak nyomot a ruhánkon, teljesen légáteresztők, nem tűzveszélyesek, vízzel hígíthatók és többször átfesthetők. A festék színének és típusának kiválasztásakor mindig gondolkodjunk hosszú távon, hisz egy jó minőségű festékkel hosszú évekig nem lesz gond.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük