Bejelentkezés

Blog

Latest News
Ökofűtés, földhő

Ökofűtés, földhő

Manapság egyre nagyobb hangsúlyt kap a környezetvédelem, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk magunk után. A környezettudatosság kérdése a fűtés szempontjából is érdekes kérdés, és évek óta foglalkoztatja a kutatókat és a környezetvédőket.

Régóta vannak törekvések arra, hogy a fosszilis energiahordozók helyett hogyan lehet megújuló energiaforrásokat használni az energiatermelésben és a fűtésben egyaránt. Megújuló energiaforrás a nap, a geotermikus energia, a víz, melyek felhasználhatóak fűtési céllal is.

Amiért a környezetbarát fűtési megoldásokat érdemes számításba venni

Bár a környezetbarát fűtési megoldásokat sokan drágának tartják, mégis megéri számításba venni őket. Való igaz, hogy mivel a technológiák még nem annyira elterjedtek, egyes esetekben pedig viszonylag újnak számítanak, így geotermikus fűtés vagy napelemes rendszer kiépítés még viszonylag drágának mondható, drágább, mint egy fatüzelésű kályha vagy elektromos hűtő-fűtő klíma beszerelése, ugyanakkor hosszú távon rengeteget lehet velük spórolni, ráadásul a környezetet is óvjuk általuk.

A legtöbben természetesen nem feltétlen a környezettudatosság jegyében választanak fűtési megoldást, hanem az árak szempontjából. Az árak tekintetében mindenképp érdemes a hosszú távú előnyöket is figyelni, hiszen lehet, hogy egy rendszer kiépítése drága, de pár év alatt visszahozhatja az árát, amit a fűtésszámlán is érezni fogunk. De milyen konkrét lehetőségeink vannak a környezetbarát fűtés tekintetében?

Napenergia használata fűtésre

A napenergiát aktív és passzív módon is használhatjuk. A napelemekkel megtermelt árammal elláthatjuk az elektromos fűtési berendezéseket, elektromos kazánt, fali paneleket, klímát, ami így környezettudatos megoldássá válik, hiszen a szükséges energiát környezetbarát módon állítjuk hozzá elő. Elektromos fűtési megoldás rengetegféle van már manapság, melyeket mindenképp érdemes számításba venni, ha napelemek vannak a házunkon.

A passzív napenergiával történő fűtéssel sokat csökkenthetünk a fűtési terheken. A rendszer kiépítése viszonylag olcsó, és kevés mozgó alkatrészt igényel, emellett a karbantartás tekintetében is nagyon kedvező, hiszen minimális karbantartást igényel. Természetesen ebben az esetben szükség van mechanikus eszközökre is, melyek kiegészítik a napenergiával történő fűtést, hogy valóban olyan hőmérséklet legyen az otthonunkba, amilyet szeretnénk.

Fűtés földhővel, avagy a geotermikus fűtésről

A geotermikus fűtés valójában hőszivattyúkkal történik, földhő üzemű hőszivattyúknak is szokták őket nevezni, ugyanis a földben meglévő hőt használják fűtésre. Manapság egyre gyakrabban találkozhatunk ilyen fűtési megoldásokkal magáncélú felhasználásra is. A geotermikus hőszivattyús fűtési rendszer ugyanazon az elven működik, mint minden hőszivattyús rendszer.

Egyszerűsítve, úgy működnek, mint a hűtőszekrények csak fordítva, vagyis a készülék felveszi a föld hőjét, összesűríti, és egy másik helyre szállítva átadja azt a rendszernek, aminek köszönhetően be tudjuk fűteni a lakóteret.

A hőszivattyús fűtési rendszer egy három körből álló rendszer, az első kör a földhő-kör, amikor a talajból megtörténik a hőnyerés. A második a hőszivattyús-kör, amikor a földhő felmelegszik, majd a fűtési kör, amikor a lakóhelyiségbe megtörténik a hőelosztás.

Hőkoncentrálás duplakupolás megoldással

Ez a megoldás valójában egy kakukktojás, ugyanis nem számít igazán megújuló energiával használt fűtésnek, ugyanakkor környezettudatos megoldás. A duplakupolás hőkoncentrálással történő fűtés kisebb szobák befűtésére alkalmas, leginkább kiegészítő fűtésként, ha nincs lehetőségünk áram használatára. A berendezés lényegében egy talpas agyagkupola, melybe gyertya helyezhető.

Az égő gyertya hőt ad el, amit átad a kerámiának, az pedig folyamatosan sugározza azt a helyiségben. A módszer természetesen állandó használata nem feltétlen célravezető egy nagy házban, de kisebb szobák, irodák fűtésére, vagy a fűtésrendszer kiegészítésére jó megoldás, és teljes mértékben környezetbarát.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük