Bejelentkezés

Blog

Latest News
Minden, amit az alapozásról, és a mélyalapozásról tudnunk kell, mielőtt nekiállnánk a festésnek, tapétázásnak

Minden, amit az alapozásról, és a mélyalapozásról tudnunk kell, mielőtt nekiállnánk a festésnek, tapétázásnak

Bár a falfesték alapozás nélkül is felvihető az adott falfelületre, a mélyalapozás egy olyan lehetőséget képes nyújtani festést megelőzően, amelyet kár lenne kihagyni, ha a lakásunk szépítéséről van szó.

Ha saját kezűleg szeretnénk felújítani az otthonunkat, több problémával utólag találhatjuk csak szembe magunkat, amelyeket ilyenkor már elég nehéz javítani. Sajnos száradás után tűnhet fel csak a foltosodás, illetve hogy a lefestett fal csíkos lesz, és sűrűn előfordul az is, hogy nem ugyanaz a szín köszön vissza a falról, mint amit mi az üzletben kiválasztottunk.

Annak érdekében, hogy olyan végeredményt kapjunk, amelyet a felújítás elején megálmodtunk, mindenképpen ajánlatos valamilyen mélyalapozót használnunk.

A mélyalapozó ugyanis képes a festék alatti falfelületet stabilizálni, megakadályozza a foltosodást, és elősegíti azt, hogy több réteg nélkül is szép, egyenletes fedést kapjunk majd festés után.

A mélyalapozó a legtöbb esetben egy olyan diszperziós alapanyag, amely vízzel hígított állapotban kerül a falfelületre azt megelőzően, hogy elkezdenénk azt lefesteni.

A mélyalapozás különösen erős szívóképességű fal esetében fontos lépés, hiszen ennek segítségével ki tudjuk a fal szívóképességét egyenlíteni, illetve egy olyan alapot is adhatunk a felületnek, melyre a későbbiek során könnyebben fog tapadni a festék, száradás után pedig sokkal szebb lesz majd a végeredmény.

Milyen felületeken ajánlatos mélyalapozót használnunk festés előtt?

Elsősorban olyan falfelületek esetében érdemes mélyalapozással kezdeni a festést, amely problémás, például akkor, ha enyves festékről, vagy mészfestékről szeretnénk diszperziós festékre átállni. Ám a szakemberek véleménye szerint a mélyalapozó használata Ytong téglafal esetében is ajánlatos.

Különösen jó ötlet lehet használni abban az esetben, ha egy régebbi vakolatot szeretnénk átfesteni, ám az rossz állapotban van, könnyen mállik, és reped. A mélyalapozó ebben az esetben lényegében egy kötőhidat hoz létre a rétegek között.

Ha a mélyalapozó használatával az a célunk, hogy megakadályozzuk a lefestett fal foltosodását, akkor érdemes glettelést követően alkalmazni, akkor viszont, ha a falfelület nedvszívó képességét szeretnénk kiegyenlíteni, inkább glettelés előtt javasolt mélyalapozni a falakat.

Hogyan kell felvinni a mélyalapozót a falra?

A mélyalapozót három -féle módszerrel is felvihetjük a falfelületre. Igen alapos, de hosszadalmasabb módszer, ha az alapozót korongkefe segítségével visszük fel a falra. Megoldhatjuk ezt egy hagyományos henger segítségével is, de szórópisztollyal is. Ez utóbbi bár egy nagyon gyors módszer, de kevésbé alapos és precíz, mint az első kettő.

Mélyalapozást követően mindenképpen meg kell várnunk, míg ez a réteg teljes mértékben megszárad, a kiválasztott festéket ez előtt nem szabad felvinni a falakra.

A teljes száradáshoz a legtöbb esetben 24 órára van szükségünk, de ez az idő, és a higítási arány eltérő lehet, ezért ezeket az információkat mindig a mélyalapozó csomagolásáról kell leolvasnunk.

Beltéri mélyalapozónak tökéletes választás lehet a Poli-Farbe Inntaler diszperziós mélyalapozója, mely remekül megállja a helyét régi vakolaton is, de akár gipsz, beton vagy akár krétásodó felületeken is. Első lépésként a fellazult felületeket, és a felhólyagosodott vakolatot el kell távolítanunk, a mélyalapozó ugyanis csak stabil falfelületre kerülhet fel.

A kötésének alapvető feltétele a tiszta, zsírtalan, és portalan felület, így a szennyeződéseket alapozás előtt mindenképpen el kell távolítanunk a falakról. Mivel a mélyalapozó képes kiegyenlíteni a vakolatot festés során, ezért ennek a lépésnek köszönhetően még a festék mennyiségével is spórolni tudunk majd.

Hogyan kell alapozni a falat tapétázás esetében?

Papír és Vinil tapéta esetében általában nem szükséges alapozó festék használata, hiszen ilyenkor a tapétaragasztó egyben alapozóként is megállja a helyét. Alapozásra azonban Vlies típusú tapéta használatakor mindenképpen szükség van, leginkább azért, mert itt a ragasztót egyenesen a falra kell felkenni. Alapozás nélkül pedig könnyen előfordulhat, hogy a ragasztó addigra elkezd megszáradni, mire a tapétacsík a falra kerülne.

Tapéta alapozás esetében a felület típusától függően kell kiválasztani a megfelelő alapozó folyadékot is. A falfelület tisztítását követően az egyenetlenségeket, illetve a repedéseket is ki kell javítanunk, hogy igazán szép végeredményt kapjunk. Ecsettel, hengerrel, és spray-vel is felvihetjük az alapozó folyadékot az előkészített falfelületre. Ha ez az alapozó réteg teljesen megszáradt, akkor el is kezdhetjük a tapétázást.

Kapcsolódó bejegyzések

Comments (1)

  • Beri lajos
    2023.03.27. - 07:33 Reply

    Régi meglévő színét és részt szeretnék újra színezni felviheö rá az ujj szín egy mély alapozás után vagy le kell a régi szint kaparintotta és utána alapozni és színezni ehez szerettnék tanácsot kérni

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük