Bejelentkezés

Blog

Latest News
Mikor kell bekapcsolni a fűtést?

Mikor kell bekapcsolni a fűtést?

Amikor a fűtésről beszélünk, nemcsak arról érdemes elgondolkodnunk, hogy milyen berendezés a legalkalmasabb arra, hogy fűtsünk vele, hanem arról is, mikor is érdemes elkezdeni a fűtésszezont.

Mikor van itt az ideje a fűtésnek?

Sokak számára az egyértelmű, ugyanis a központi fűtés esetén a gázszolgáltató dönt, mikor van itt az ideje a fűtésnek, és egyes esetekben még a hőmérsékletről sem mi döntünk. Egyre gyakoribban azonban az egyedi megoldások, amikor valóban feltehetjük magunknak a kérdést: mikor is érdemes bekapcsolni a fűtési rendszert?

Mikor kezdjünk el ősszel fűteni?

A fűtés szezon megkezdése érdekes kérdés, általánosságban azt lehet mondani, hogy az időjárástól függ, hogy mikor kell befűtenünk a lakásban. Általánosságban elmondható, hogy fűteni leginkább akkor szoktunk, ha a lakás hőmérséklete 18 fok körül van.

A hőérzetünk persze eltérő lehet, így akár azt is mondhatnánk, hogyha fázni kezdünk ősszel, kapcsolhatjuk is be a fűtést. Ugyanakkor a helyzet nem ennyire egyszerű, mert Magyarországon a legtöbb esetben a TÁV-HŐ szolgáltatja a fűtést, így ők döntenek a be és kikapcsolásról is. A jogszabály szerint a fűtési szeptember 15-től május 15-ig tart, ugyanakkor a fűtés bekapcsolása nem mindig történik meg ilyen korán, de legkésőbb október 15-ig meg kell történni.

Amennyiben egyedi berendezéseink vannak, és mi szabályozzuk a fűtést, akkor lényegében akkor fűthetünk, amikor ennek szükségét érezzük. Ugyanakkor azt is szem előtt kell tartani, hogy nem gazdaságos ki-be kapcsolgatni a fűtést, csak mert szeptemberben visszajönnek a melegebb napok. A fűtést érdemes akkor bekapcsolni, ha már állandóan szükség van rá.

Mit kell ellenőriznem a fűtés bekapcsolása előtt gázfűtés esetén?

Mielőtt bekapcsoljon a fűtést, mindenképp érdemes kihívni a gázszerelőt egy gyors ellenőrzésre, hogy minden rendben van-e. Ez általában pár ezer forint, ha nincs gond a készülékkel, de szükséges, hogy ne akkor derüljön ki a baj, amikor már fűtenünk kellene. Természetesen mi magunk is ellenőrizhetjük a rendszert, ha értünk hozzá egy kicsit. De mire is figyeljünk oda, mielőtt bekapcsoljuk a fűtést?

  • nézzük meg a termosztátot, hogy megfelelően működik-e
  • fűtőtest légtelenítéséről érdemes gondoskodni
  • figyeljünk arra, hogy a fűtőtestek előtt ne legyen bútor, függöny, semmilyen akadály, ami akadályozná a meleg áramlását. Nyáron hajlamosak vagyunk kitakarni a fűtőtesteket.
  • a fűtőcsövek szigetelése ép-e. A nyár folyamán megsérülhetett, így ezt nem árt ellenőrizni.
  • tömítések ellenőrzése
  • csináljunk próbafűtést, és ellenőrizzük, hogy minden fűtőtest ad-e meleget. Amennyiben nem, a kazán rosszul van beállítva, esetleg elkoszolódott. Ha csak a fűtőtest teteje hideg, akkor valahol dugulás lehet, amit mindenképp meg kell szüntetni.
  • ha csöpög a fűtőtest, akkor vízkövesedés is okozhatja, de akár az is hogy levegő van a rendszerben.

Mivel a fűtőtestekhez nem mindenki ért, érdemes szakembert hívni, aki ellenőrzi a fűtőtesteket, illetve a gázkazánt. A gázkazánhoz gázszerelőre lesz szükség, a fűtőtestekhez általában vízszerelőre.

Nyáron a hidegebb napokon is bekapcsolhatjuk a fűtést?

 Bár nyáron alapvetően meleg van, mégis alakulhat úgy, hogy hűvösebbre fordul az idő, esik, jön egy hidegfront, és bizony fázunk a lakásban. Ha nem megfelelő a szigetelés, akkor a lakás nem fogja megtartani a meleget, amíg újra jó idő nem lesz, így felmerülhet a kérdés, hogy fűthetünk-e nyáron is.

Természetesen igen, ám a helyzet az, hogy gázfűtési rendszer esetén nem fogja megérni bekapcsolni a rendszert, és felfűteni a lakásunkat. Ilyenkor érdemes kiegészítő fűtési megoldásokban gondolkodni. Mivel nyár általában csak rövid időre fűtünk csak be, ilyenkor célszerű elektromos fűtőberendezéseket kapcsolni, például fűtésre is alkalmas klímát, esetleg infrapanelt vagy napkollektort.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük