Miért kell glettelni falfestés előtt?
A falfestés nemcsak arról szól, hogy ecsetet, hengert ragadunk és felkenjük a felületre a festéket. A tervezés, előkészítés, alapozás mind része a festésnek, sokszor ezek munka- és időigényesebbek, mint maga a festés. Az egyik ilyen elmaradhatatlan lépés a glettelés.
A festés előtt ugyanis a falat rendbe kell tenni, a hibákat, nem szükséges lyukakat el kell tüntetni, simává, egyenletessé kell tenni a felületet. Ha gipszkarton falról van szó, akkor az illesztések és csavarok helyénél szükséges a glettelés. Ezt gyakorlatilag semmilyen esetben sem úszhatjuk meg. A jó hír azonban, hogy a gletteléshez nincs sok mindenre szükség.
A szükséges eszközök
Glettanyag és víz, valamint vödör kell a gletteléshez, amiben összekeverjük a vizet és a glettet. Ezen kívül szükségük lesz egy spaklira és egy glettvasra, valamint egy csiszolóvászonra és kézi vagy gépi csiszolóra, amivel majd a száradás után dolgozunk. Takarófóliára is szükségük lesz, a glettelés ugyanis nagy porral jár, védjük meg a bútorokat, padlót a szennyeződésektől.
Hogy zajlik a glettelés?
Miután a takarófóliát letettük, a fal megtisztítása a következő lépés, erre mindenképp szükség van. A portalanítás, zsírtalanítás ugyanis az alapja annak, hogy a későbbi végeredmény tartós és esztétikus legyen. Csak teljesen száraz falon kezdődhet el a glettelés. Ehhez már szükség lesz a vödörre, ebbe kerül a víz, majd a glettanyag, de mindig csak annyi, amennyivel még boldogulni tudunk.
A keverés után hagyjuk egy picit állni, majd keverjük csomómentesre kézzel vagy keverőgéppel. Az ideális állag vajszerű, ezzel már el is kezdhetünk dolgozni. Kis felületen a glettvasra tegyük az anyagot, amit spaklival vigyünk fel a javítandó felületre. Ha az egész felületet gletteljük, akkor azt a falon is eldolgozhatjuk. Mindig csak annyit keverjünk be, amennyit 60 perc alatt el tudunk dolgozni.
A glettelt falnak 24 óra száradásra van szükséges, csak ez után kezdjük el a csiszolást. Ha több rétegben szükséges a glettelés, hagyjuk megszáradni az első réteget és csak ez után folytassuk a munkát.
Ha megszáradt a fal, jöhet a csiszolás, amit csiszolóvászonnal, kézi csiszolóval vagy csiszológéppel is végezhetünk. Ilyenkor nagyon sok por keletkezik, ügyeljünk arra, hogy festés előtt tisztítsuk meg a falat.
Milyen felületen?
A glettelés menete attól is függ, hogy milyen felületet szeretnénk glettelni. Más és más lépésekre van szükség például akkor, ha hibákat javítunk, gipszkarton falat glettelünk és így tovább. Ha repedéseket, lyukakat, lepattant sarkokat szeretnénk javítani, akkor a hibákat alaposan nézzük meg. A málló részeket távolítsuk el, a repedéseket szélesítsük ki, mélyítsük, hogy könnyebben ki tudjuk tölteni a glettanyaggal.
A réseket nedvesítsük be, és ha már megszikkadt a felület, akkor töltsük ki a glettanyaggal. A nagyobb, mélyebb repedésekre is van megoldás, ilyenkor a glettbe érdemes üvegszálas hézagerősítő szalagot simítani. Ez segít abban, hogy ne alakuljon ki újból a repedés.
A kisebb lyukak is feltölthetők a glettkeverékkel, ha nagyok, akkor törmelékkel vagy hézagerősítő szalaggal segíthetünk a betömésben. A sarkoknál pedig a szalag mellett élvédő is használható, így ellenállóbbá tehetjük az éleket.
Ha az egész falat szükséges újraglettelni, akkor érdemes eltávolítani a régi, málló festéket és az egész falat újrasimítani. Ehhez vizezzük be a falat, ha a festés leválik, spatulával szedjük le. Ha pedig az egész falfelületet gletteljük, akkor haladjunk lentről felfelé és ügyeljünk arra, hogy mindig csak annyi glettet keverjünk be, amit egy óra alatt el tudunk dolgozni.
Glettelés után jöhet a festés
Glettelés után várjunk tehát 24 órát, ezután csiszoljuk le az érintett felületet, portalanítsuk a falat és ez után hozzákezdhetünk a festéshez. A sima, egyenletes felület már megvan hozzá, jöhet az alapozás és a festés. Itt már fentről lefelé haladjunk, a szélektől, sarkoktól induljunk és így haladjunk befelé, lefelé.