Hogyan kell előkészíteni a falat a festéshez?
Mielőtt nekilátunk lefesteni a falakat, a munkát egy alapos előkészítésnek kell megelőznie. Természetesen nemcsak arról van szó, hogy a bútorokat középre toljuk és letakarjuk, hanem a fal előkészítését is meg kell tennünk. Persze ehhez elengedhetetlen a már említett bútortologatás.
Tippek a falfestés előkészítéséhez
- a bútorokat toljuk középre, vagy legalább annyira el a faltól, hogy hozzáférhessünk, és a biztonság kedvéért takarjuk le őket fóliával.
- a csempéket, kapcsolókat, ajtófélfákat, ablakkereteket ragasszuk le maszkolószalaggal
- a padlóra is kerüljön fólia
- a képeket és dísztárgyakat is szedjük le a falról, és csomagoljuk be papírba, hogy ne sérüljenek
- az ajtó –és ablaküvegeket fóliázzuk le
Vizsgáljuk meg a falak állapotát
A festés előtt a falakat mindenképp érdemes ellenőrizni, hogy milyen állapotban vannak. Ilyenkor tudjuk megállapítani, hogy szükség lesz-e javításokra, nagyobb mértékű tisztításra, esetleg az előző festékrétegek leszedésére. Általában 4-5 rétegnyi festékre már nem célszerű egy újabbat felkenni, inkább érdemes leszedni az előző réteget. Amennyiben még nem értük el ezt a vastagságot, úgy egy újabb réteget is felkenhetünk, így lényegesen kevesebb munkába fog kerülni a fal előkészítése.
A fal nedvesítésről
Akár le kell szednünk az előző festékrétegeket, akár nem, az első lépés a fal előkészítésében mindenképp az legyen, hogy alaposan lemossuk. A nedvesség segít fellazítani az előző festékrétegeket, így könnyen le tudjuk majd szedni azokat egy széles spatulával. Amennyiben nem szükséges az előző rétegeket leszedni, akkor is célszerű lemosni a falakat, mert az évek alatt biztosan por és kosz rakódott rájuk, melyeket mindenképp el kell távolítani, különben a festék nem fog megfelelően tapadni.
Meleg, szappanos vízzel mossuk át a falat, így lejön a kosz, a por, de az apró hólyagokat is fel tudjuk fedni. Ahol felhólyagosodik a fal, ott javításra lesz szükség. Ha megszáradt a fal, akkor szükség lesz csiszolásra is, melyet finom szemcséjű papírral célszerű elvégezni.
A kisebb hibák kijavításáról
Ha apró hólyagokat, esetleg repedéseket látunk a falon, akkor ezeket mindenképp érdemes kijavítani még a festés előtt, melyet gletteléssel tehetünk meg. A glett kikeverése nem egy nagyon ördöngös feladat, nem kell hozzá szakember. A glett az apróbb hibák kijavítására való, amennyiben nagyobb felületen kell levernünk a vakolatot, akkor már egy kis glettelés nem lesz elegendő a javításra. Kis hiba esetén a következő a teendő:
- A repedéseket mélyen ki kell tágítani,
- Be kell nedvesíteni a repedéseket
- A réseket glettel ki kell tölteni
- A repedést célszerű hajszálvékony üvegszál szövettel lefedni, majd erre újabb glettréteget felvinni
- Száradás utána kijavított részeket csiszoljuk össze a fal síkjával
- Portalanítsuk a falat
Csiszolás festés előtt? Mindenképp szükség van rá?
A fal csiszolására alapvetően azért van szükség, hogy egyenletes felületet kapjunk, így a festék is jobban tapadjon. A glettelést követően mindenképp szükség van a fal csiszolására, de akkor is célszerű elvégezni ezt a műveletet, ha nem kellett javítani a falat. A fal lemosása és száradása után érdemes egy finom szemcséjű csiszolópapírral érdemes átcsiszolni a falat, hogy valóban tiszta legyen. A csiszolást követően célszerű portalanítani is, mert poros falra nem tapad a festék.
Alapozás festés előtt
Amennyiben kész vagyunk a fal előkészítésével, vagyis a lemosással, hibák javításával és a portalanítással is, még egy lépés elengedhetetlen, mégpedig a mélyalapozó felvitele a falra. A mélyalapozás ugyanis megakadályozza, hogy a száradás után a fal foltos legyen, de javítja a festék tapadását is. Emellett abban is segít, hogy valóban azt az árnyalatot kapjuk, amit a boltban kinéztünk. Mivel a mélyalapozó általában egy diszperziós anyag, így a felvitele és a használata is gyors és egyszerű.
A mélyalapozó csomagolásán találunk leírást, hogyan vigyük fel a falra, ezt célszerű betartani. Bár nem mérgező anyag, érdemes védőkesztyűben és szemüvegben elvégezni ezt a feladatot. Arra is figyeljünk, hogy olyan ruhát használjunk, amit nem sajnálunk, mert a mélyalapozó nehezen jön ki a ruhából. Amennyiben kész a mélyalapozás is, jöhet a festés.