Hogyan és mivel fűtsünk olcsón?
Az elmúlt években folyamatosan emelkedett a gáz ára, így a fűtés költsége is. Amikor beindul a fűtés szezon sokan már előre aggódnak, hogy mennyibe is fog kerülni havonta, hogy kellemes meleg legyen otthon, akik pedig átalányt fizetnek, azon aggódnak, mekkora plusz összeggel kell majd számolniuk.
Olcsó fűtés megoldások
Az olcsó fűtési megoldásokra változatlanul nagy az igény, viszont még mindig vita tárgyát képzi, hogy melyek az igazán költségtakarékos fűtési megoldások. Egyesek szerint gázzal is lehet gazdaságosan fűteni, mások a környezetbarát megoldások felé fordulnak, és szintén vannak olyanok, akik a fa és brikett égetését tartják a legolcsóbb fűtési megoldásnak.
A választ természetesen nem olyan egyértelmű, hiszen számos tényező befolyásolja, hogy melyik módon érdemes fűteni az otthonunkat. Azt a tényt sem szabad elhanyagolni, hogy a fűtési rendszerek üzemeltetési költsége mellett mekkora ráfordítást igényel a kiépítésük, illetve a karbantartásuk. De egyenlőre maradjunk az üzemeltetési költségeknek, illetve, hogy hogyan tudunk kedvező áron fűteni.
Első lépés: a jó szigetelés
Mielőtt bármilyen fűrési rendszer mellett letennénk a foksunkat, és kiépítésre vagy korszerűsítésre költenénk, előbb a ház vagy lakás szigetelését vizsgáljuk meg. Sokan bele sem gondolnak, de a megfelelő szigeteléssel rengeteget tudunk spórolni a fűtésszámlán, hiszen a meleg nem szökik ki, így kevesebbet is kell majd fűteni.
A szigetelés kérdésébe természeten nemcsak a falak és a homlokzat szigetelése tartozik bele, hanem a pince, a padlás, a padló és a nyílászárók szigetelése is. Szigetelésre is számos megoldás létezik, viszont a ház típusát mindenképp figyelembe kell venni. Amennyiben rendben van a szigetelés, jöhet a fűtési rendszer kérdése is.
Fűtés olcsón gázzal?
Egyáltalán nem lehetetlen gazdaságosan fűteni gáz rendszerrel sem. Természetesen ez abban az esetben igaz, ha egyedileg szabályozhatjuk a hőmérsékletet, és nem a TÁV-HŐ szabályozza, milyen hőmérséklet legyen a lakásban. Nagyon lényeges kérdés, hogy megfelelő és korszerű berendezés biztosítsa számunkra a meleget.
Ha úgy érezzük, hogy a fűtés a jó szigetelés ellenére sem hatékony, mindenképp hívjunk szakembert, aki megvizsgálja a készülékeinket, és segít eldönteni, hogy cserére, korszerűsítésre, vagy a teljes rendszer újragondolására, újraépítésére van-e szükség.
Mindegy, hogy új berendezésre vagy a rendszer teljes felújítására van-e szükség, nagyon fontos kérdés lesz a méretezés. Sok szerelő nem számol pontosan, inkább túlméretezi a berendezést, ami legalább akkor gond lehet, mint az alulméretezés. A megfelelő méretű fűtőberendezése lényegesek ahhoz, hogy gazdaságosan tudjunk fűteni.
Alternatív megoldások a spórolás jegyében
Amennyiben úgy érezzük, hogy a gázfűtés nem megfelelő megoldás a számunkra, és már ki van építve a házunk tetejére a napelem, akkor érdemes lehet átállni az árammal történő fűtésre. Természetesen árammal akkor is lehet fűteni, ha nincs napelemes rendszer a tetőn, viszont ebben az esetben nem biztos, hogy gazdaságosabban jövünk majd mi, mint a gázfűtés esetén.
A napelemes rendszerrel megtermelt áram fűtésre is fordítható, így pedig a fűtésszámla nagyban csökkenthető, ha elektromos berendezéseket használunk fűtésre, mint az elektromos konvektor, fűtésre kalibrált klíma, elektromos radiátor, vagy akár az infrafűtés.
Alternatív megoldást jelenthet a födhővel vagy termálvízzel történő fűtés, melynek üzemeltetési költsége minimális, különösen, ha napelemes rendszer is kiépítésre kerül. Ugyanakkor tisztában kell lenni azzal is, hogy ennek a megoldásnak a kiépítési költségei 3-4 millió forintra is rúghatnak, a megtérülési idő pedig 10-15 évet is igénybe vehet.