Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hatékony és takarékos fűtés fával

Hatékony és takarékos fűtés fával

A fűtési megoldások közül még mindig népszerű alternatívát jelent a fatüzelés. Nagyon sok építtetnek cserépkályhát, téglakályhát, de a fatüzeléses kályhák és kandallók is nagyon népszerűek manapság. A fával történő fűtés esetén azonban nemcsak a tüzelésre alkalmas eszköz a fontos, hanem a fa is.

Klasszikus fűtés ősidők óta

A fát már ősidők óta használja az ember fűtésre, de van pár dolog, amire érdemes odafigyelni, hogy a fával történő fűtés hatékony és takarékos is lehessen. A következőkben szót ejtünk a tüzelésre alkalmas fafajtákról, a fa nedvességtartalmáról és a begyújtásról is.

A megfelelő fafajtákról

Alapvetően elmondható, hogy azzal a fafajtával lehet hatékonyan fűteni, melynek megfelelő a nedvességtartalma, és a fa-kéreg arány is alacsony. Az sem mindegy, hogy tüzelésre vagy fűtésre használjuk a fát. A szakemberek tapasztalata az, hogy puhafával begyújtani tudunk hatékonyan, míg fűteni a keményfával lehet a legjobban.

A puhafa, mint a nyár, a fűt vagy a fenyő könnyebben gyullad be, mint a keményfa fajok, de gyorsabban is fog leégni. Ez azt jelenti, hogy a begyújtással nem fogunk különösebben küzdeni, viszont egész nap folyamatosan pakolhatjuk a fát a kandallóba vagy a cserépkályhába.

A keményfa lényegesen nehezebben gyullad be, viszont magasabba fűtőértéke, így tovább ég. A leggyakoribb fűtésre használt keményfa fajták a csertölgy, a bükk, a tölgy, a gyertyán, a kőris és az akác.

A kiválasztásánál a fa nedvességtartalmát kell figyelembe venni, illetve a fa-kéreg arányt. Az akácnak például vastagabb a kérge, míg a bükknek vékonyabb. A kéreg fűtőértéke alacsonyabb, így ezt a tényezőt is számításba kell venni a vásárlásnál.

A tűzifa nedvességtartalmáról röviden

Általánosságban elmondható, hogy a fák nedvességtartalma kivágáskor olyan 50 %, vagyis magas. Ha ilyenkor kezdenénk vele fűteni, akkor az energia túlnyomó része arra menne el, hogy a fában lévő víz elpárologjon, vagyis nem a fűtésre fordítódna. Fűtésre a légszáraz fa ideális, ennek a nedvességtartalma kb. 20 % körül van. Mivel a kereskedésekben gyakran mondják a frissen vágott fára is, hogy légszáraz, érdemes beszerezni egy tűzifa nedvességmérő eszközt, mely viszonylag olcsó, de nagy szolgálatot tud tenni.

Természetesen nemcsak az számít, hogy a fa a kereskedésben légszáraz vagy nedves, a tároláskor is változhat ez a tényező. A fa tárolásánál mindenképp olyan helyet kell választani, ami napsütötte és jól szellőzik. Alapvetően nem gond, ha a fa többször megázik, majd kiszárad, viszont felhasználás előtt már nem előnyös, ha nedves a fa, hiszen akkor romlik a fűtőértéke.

Így gyújtsunk be! Tippek és trükkök

A tűzgyújtásnak számos módja van, akad, aki újságpapírt és gyújtóst tuszkol a tűztérbe, és erre pakolja a fát, van, aki csak a gyújtós lángra lobbanása után teszi be a nagyobb hasábokat, de lehet a begyújtást fentről is kezdeni, vagyis, hogy a hasábok vannak alul, a gyújtós pedig felül.

Hatékonyság tekintetében eltérnek a vélemények, bár a legtöbb szakértő a felülről történő tűzgyújtást tartja a leghatékonyabbnak. Ennek a lényege, hogy alulra kerülnek a megfelelő méretű hasábok egymásra, akár 2-3 sor is rakható egymásra, arra viszont érdemes figyelni, hogy felülre vékonyabb hasábok kerüljenek.

A hasábok tetejére jön a vékony gyújtós, ami lehet száraz gally vagy puhafa is. Spórolni nem szabad, legyen a tűztérben elegendő gyújtós. A hasábok között érdemes pár centis réseket hagyni, hogy megfelelő mennyiségű levegő tudja táplálni az égését.

Alternatív megoldás fa helyet: fűtés brikettel

Amennyiben nem szeretnénk a fa tárolásával, szárazon tartásával, hasogatásával, cipelésével foglalkozni, akkor használhatunk helyette fa brikettet is, amely jó alternatíva lehet a számunkra, ha cserépkályhánk, kandallónk, vagy kályhánk van.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük