Bejelentkezés

Blog

Latest News
Fűtés típusok összehasonlítása

Fűtés típusok összehasonlítása

Amikor a fűtési rendszereket hasonlítjuk össze, általában csak az érdekel minket, hogy mennyi lesz majd a rezsiköltség, pedig emellett az is fontos, hogy mennyibe kerül majd fenntartás, az üzemeltetés.

Melyik a hatékonyabb?

Ugyanakkor ahhoz, hogy a megfelelő döntést hozhassuk meg tudnunk kell, hogy milyen hatékonysággal üzemel az egyik vagy a másik berendezés. Amikor a gáz és az árammal történő fűtést hasonlítjuk össze, alapvetően csak azt figyeljük, hogy a gáz ára az olcsóbb, és az árammal történő fűtés akár a háromszorosába is kerülhet. De nézzük csak a hatékonyság kérdését!

Amikor árammal fűtünk, akkor 100 %-os hatékonyságról beszélhetünk, nincs veszteség, hiszen amennyi áramot használunk az elektromos fűtőberendezések üzemeltetéséhez, az teljes mértékben fűtésre fordítódik. Gáz berendezés esetén ez nem teljesen van így. A legjobb és legmodernebb berendezések esetén is csak 60-70 %-os hatékonyságról beszélhetünk abban az esetben, ha a lakás szigetelése megfelelő, a fűtési rendszer pedig megfelelően méretezett. Ez viszont ritkán van így, ezért a gáz üzemű berendezések általában csak 40-50 %-os hatékonysággal működnek. Ez persze önmagában még nem baj, viszont az üzemeltetés tekintetében lényeges kérdés lesz.

Üzemeltetési költségek alapján melyik éri meg jobban?

De lássuk akkor a számokat. Leggyakoribb fűtési megoldások a gázfűtés, a fatüzelési megoldások, az árammal történő fűtés, és érdemes ide sorolni a környezetbarát fűtési megoldásokat is, mint a geotermikus fűtés és a napkollektor.

Mire számíthatunk üzemeltetési költségek tekintetében?

Fatüzelés

A tűzifa ára évről évre magasabb, ahogy minden más fűtőanyag ára is. Fa tüzelés esetén használhatunk tűzifát, pelletet vagy brikettet. Kiegészítő megoldásként érheti meg, ugyanis a fa ára nem kedvezőbb, mint a gázé, és csak fával fűteni drágább lenne.

Gáz fűtés költségek

A gázfűtés üzemeltetése sem mondható olcsónak, mivel hatékonyság tekintetében nem annyira gazdaságos, mint az áram, viszont ha csak pusztán az üzemeltetést figyeljük, akkor a gáz közepesen drága megoldás.

Áram fűtés

Az árammal történő fűtés kérdése érdekes, hiszen fontos szempont, hogy az áram milyen forrásból származik. Amennyiben az áramszolgáltatótól nyerjük az áramot, akkor bár 100 %-os hatékonysággal üzemelnek a berendezéseink, a költségek azonban a gázfűtésével közel azonosak.

Napkollektor

Ez a megoldás meglehetősen költségtakarékos, viszont azt nem árt tudni, hogy önmagában kevés a téli fűtéshez, így kiegészítő megoldásként alkalmazható, főleg tavasszal és ősszel hatékony.

Geotermikus fűtés

Ebben az esetben maga az energiahordozó költsége nulla, hiszen a föld hőjéért nem kell fizetnünk. Éves karbantartás díja hozzávetőleg 50 ezer forint, amivel számolni kell, illetve a hőszivattyúhoz szükséges áram költségével, ami viszont nem túl sok, hiszen az árammal nem fűtünk ebben az esetben.

Összehasonlítás kiépítési költségek alapján

Az üzemeltetés költségeink túl mindenképp számításba kell venni a kiépítés költségeit is, illetve a megtérülési időt, hogy valóban jó döntést hozhassunk.

Fatüzelés

Fatüzelésű berendezésből többféle is van, kandalló, fatüzelésű kályha, cserép és téglakályha. A legolcsóbb a fatüzelésű kályha, melynek viszonylag alacsony a beszerzési költsége, ugyanakkor a kéményre rá kell kötni, aminek költségeivel mindenképp számolnunk kell. A cserépkályha a legdrágább, viszont ennek a megoldásnak nagyon jó hőtartó tulajdonsága van, mi miatt jobban megérheti. Összességében közepesen drága megoldás.

Gáz

Vitathatatlan tény, hogy a gázfűtés kiépítési költsége az egyik legdrágább, emellett gáztervre és engedélyeztetésre is szükség van.

Áram

Ha csak az árammal működő berendezések kiépítési költségeit nézzük, meglehetősen alacsony költségekkel és rövid határidővel találkozhatunk, mert engedélyre nincs szükség, sem több szakember munkájára

Napkollektor

A napkollektor költsége közepesen drága, viszont manapság számos pályázat van, amivel csökkenthetünk a költségeinken. Illetve ez a megoldás akkor éri meg igazán, ha napelemes rendszerrel együtt kerül telepítésre, és elektromos fűtési berendezésekkel biztosítjuk a fűtést a napkollektor mellett. A megtörülési idő hozzávetőleg 10 év.

Geotermikus fűtés

Kiépítés tekintetében az egyik legdrágább, ugyanis 3-4 millió forintba is kerülhet a rendszer kiépítése, a megtérülési idő pedig 15-20 év.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük