Bejelentkezés

Blog

Latest News
Fűtés passzív napenergiával

Fűtés passzív napenergiával

A napenergia használata már Magyarországon is egyre inkább terjed, hiszen egy takarékos és környezettudatos lehetőségről van szó. Bár a legtöbben csak az áramtermelésre használnák a napenergiát, hiszen ez a lehetőség terjed el, valójában a napenergia fűtésre is fordítható. A napenergia lényegében a Napból érkező hő és fény felhasználását jelenti.

Télen nem gazdaságos napenergiát használni?

Bár még mindig tartja magát a tévhit, hogy télen nem gazdaságos napenergiát használni, mert nem süt eleget hozzá a nap, a valóság azonban az, hogy még télen is magas a napsütötte órák száma, annyira, hogy bőven megéri napelemeket használni.

A napenergia használatának két módja van. Az aktív módszer az elterjedtebb, de a passzív napenergia használatát sem szabad figyelmen kívül hagyni. Ez a módszer akkor jöhet számításba, ha épp építkezés előtt állunk, vagy nagyobb átalakítást tervezünk. Utólag nehézkes a házat átalakítani, hogy a passzív napenergia hatásait ki tudjuk használni. De valójában miről is van szó, és mennyire hatékony ez a módszer?

Mit jelent, hogy passzív napenergiát használunk a fűtéshez?

A napenergia passzív használata nem új keletű, már az ókori görögök vagy a kínaiak is kíniak is kihasználták a Napban rejlő lehetőségeket. Amikor a napenergia passzív felhasználását szeretnénk megérteni, érdemes az üvegházakra gondolni, hogy megérthessük a módszer működését. Arról van szó tehát, hogy az épületet úgy fogjuk tájolni, hogy a lehető legnagyobb felületen érhesse a napfény. Ehhez megfelelő építőanyagra is szükség van, mint az üveg vagy a műanyag, melyek, akárcsak a fóliasátor, csapdába ejtik a nap hőjét.

Emellett a passzív napenergiával sok természetese fényt is bejuttatunk. A passzív napenergia használatára tervezett otthonokban megfelelő méretű és elhelyezésű ablakok kerülnek beépítésre, fali és tetőablakok egyaránt. Magyarországon az OTÉK (Országos Településrendezési és Építési Követelmények) előírásai alapján határozzák meg, hogy egyes helyiségekbe mekkorának kell lennie a világító felületek aránya, ehhez mérten kell az ablakok méretét is meghatározni.

A legideálisabb eset, ha az utcafront északon van, így a kert a déli oldalra néz. Ezt az oldal érdemes szinte teljes felületben üvegablakokkal borítani, hogy a lehető legtöbb fény érje az otthonunkat. A passzív napenergiát használó otthonok esetében érdemes úgy tájolni, hogy a nappali déli-délnyugati irányban legyen, az étkező nyugatra nézzen, a szobákat és a konyhát pedig a keleti oldalra kerüljön. Ha kamrát is szeretnénk, azt igyekezzünk a lehető leghidegebb pontra tenni, vagyis északi tájolással kerüljön elhelyezésre.

Milyen előnyökkel jár?

A passzív napenergiát használó házak lényegében nem igényelnek külön berendezést, amivel felhasználják a napenergiát. Egyszerűen, önmagában a tájolással és a megfelelő anyagok használatával érjük el, hogy használni tudjuk a napból érkező fényt és hőt. Ez az egyik leg költségtakarékosabb módja a napenergia felhasználásának. Maga az üzemeltetés is lényegében ingyen van, hiszen nem kell hozzá semmi, hogy hőt nyerjünk ki, mindössze jó tájolás és megfelelő méretű ablakok. Nem igényel karbantartást, sem pedig szerelési költségeket.

Hátrányok, melyeket nem árt számításba venni?

Azzal azonban tisztában kell lenni, hogy a passzív napenergia önmagában még nem elegendő ahhoz, hogy egy ház megfelelő hőmérsékletét télen is biztosítani tudjuk. Szükség lesz valamilyen kiegészítő fűtési rendszerre, napkollektorra, infrapanelre, vagy bármilyen más fűtési módszerre. A passzív energia használata önmagában nem oldja meg a fűtés kérdését, csak csökkenti egy ház energiaigényét.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük