Bejelentkezés

Blog

Latest News
Fűtés gazdaságosan gázzal? Valóban lehetséges?

Fűtés gazdaságosan gázzal? Valóban lehetséges?

Az valójában nem is kérdés, hogy gázzal lehet gazdaságosan is fűteni. És bár a válasz erre a kérdésre a szakemberek szerint is egy határozott igen, sajnos a helyzet, az, hogy ez sok esetben nem valósul meg.

Több gázt használunk, mint szükséges

Még mindig sokan vannak azok, akiknél nem üzemel hatékonyan a gázfűtés, és másfélszer, de akár kétszer több gázt használ el, mint amennyit kellene, lényegében a semmibe.

Ezen természetesen lehet változtatni, viszont ahhoz, hogy ezt megtehessük, mindenképp tudnunk kell, hogy mi miatt veszítjük el a gáz nagy részét, vagyis miért nem üzemel a berendezésünk gazdaságosan.

Ehhez természetesen mindenképp szakértő segítségére lesz szükség, aki felméri a házunk és a gázfűtési rendszerünk állapotát, hatékonyságát, és segít megtalálni a problémás pontokat. A követezőkben kifejtjük azokat a tényezőket, melyek nagyban befolyásolják a hatékonyságot, így segíthetnek megérteni, hol lehet a baj, és hogy milyen költségekkel kell számolnunk, ha korszerűsítenénk a gázfűtési rendszerünket.

Alapvető tényezők, melyekkel számolnunk kell

A gázkészülékek beüzemelésénél már sok minden eldőlhet, a hatékonyság kérdése is. Egy jó szakember nemcsak a ház méretét veszi alapvetően figyelembe, hanem a szigetelést is, mert ezen is rengeteg múlik. A gázkészülékek hatékonysága bizony függ attól, hogy milyen a falak, a födém és a nyílászárók állapota.

Mielőtt alapvetően a gázkészülékünket okolnánk azért, mert nem gazdaságos a fűtési rendszer, mindenképp gondoljuk végig, hogy milyen állapotban van a szigetelés vagy a nyílászárók, ugyanis ha ezek nem megfelelőek, akkor a fűtés sem lehet hatékony.

De tételezzük fel, hogy hőtechnikailag megfelelő a házunk, a fűtési rendszert kiválasztása legalább annyira lényeges, mint a jó szigetelés. Ahogyan az is, hogy a fűtésszerelő milyen munkát végzett. A méretezés ugyanis az ő feladata, és ha nem végezte megfelelően, akkor alul vagy túl is méretezhette a fűtési rendszert.

Tervezés nélkül általában túlméretezni szokták a fűtési rendszert, ami pedig egyrészt felesleges beruházás lesz nekünk, de az üzemeltetési költségeken is érezni fogjuk. Az alul méretezett fűtési rendszer sem gazdaságos, mert vagy fázni fogunk, mert nem ad elég meleget, vagy pedig rengetegbe fog kerülni az üzemeltetés.

A beépített anyagok és berendezések minősége is befolyásolja a költségeket

Ami szintén komoly befolyással bír a gázfűtési rendszer hatékonyságára, az a berendezések minősége. A kazán esetében ez különösen igaz, lényeges, hogy szabályozható berendezést válasszunk, vagy építsen be nekünk a szerelő. Egyáltalán nem mindegy, hogy a készülék beállításánál milyen hőmérsékletet veszünk alapul.

Régen a 90/70 fokos szabály volt érvényben, de ez ma már nem állja meg a helyét. A radiátoros fűtés esetében jelenleg a 60-65 fokos hőmérséklet az ideális az előremenő víz tekintetében, míg padlófűtésnél ez a hőmérséklet 40-45 fok.

Ez a hőmérséklet természetesen a legnagyobb hidegek esetén érvényes, a rendszer a fűtési szezon túlnyomó részében alacsonyabb hőmérséklettel üzemel, amikor a hőveszteség is kisebb. Amennyiben gazdaságosan szeretnénk fűteni gázzal is, érdemes falfűtést vagy padlófűtést is kiépíteni, ugyanis ilyenkor akár 2-3 fok alacsonyabb hőmérsékletet is kellemesnek érzünk, mint a radiátoros fűtés esetében.

Egy korszerű kazánnal könnyen elérhető a gazdaságos üzemeltetés gázfűtés esetében is, de energiatakarékos konvektorok is léteznek már, melyek ugyan közel sem olyan hatékonyak és gazdaságosak, mint a gázkazán, de a régi típusú konvektorokhoz képest mindenképp költséghatékonyabbak.

Kapcsolódó bejegyzések

Comments (1)

  • Bereczk János
    2023.02.28. - 15:08 Reply

    Egy fűtés hatékonysága sok mindentől függ, ahogy itt is olvashatjuk, sajnos a gázzal fűtés szakaszos, semmiképp sem gazdaságos!!!
    Én magam termeltem meg a fűtéshez szükséges gáz mennyiségét, lignit brikettből, így a kazánom hőfokát annyira tudtam állítani, amennyi hőre szükségem volt!!!!!
    A szenet berakás előtt meglocsoltam vízzel, felülről begyújtva, izzáson tartottam a szenet, így széngáz CO és hidrogén keletkezett, majd az izzás felett a két összekeveredett gázt elégettem, így a primer huzattal megtermeltem a szükséges gáz mennyiségét, majd szekunder levegővel a keveréket kék lánggal elégettem, a kazán felső részében a CO2 és
    a nitrogén ütközése fokozta a hőt, ez fűtött!!!
    Mivel az égés tiszta volt, takarítani sosem kellett!!!!!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük