Fűtés cserépkályhával
A cserépkályhával történő fűtésnek nagy hagyománya van hazánkban, sőt, még manapság is egyre többen választják az egyedi fűtés eme fajtáját. A fával történő fűtés egyik legkedveltebb módja a cserépkályha. Hangulatos és látványos, ráadásul költségtakarékosabb is lehet, mint a gázzal vagy árammal történő fűtés.
A gáz a legnépszerűbb fűtés
Bár Magyarországon a gázzal történő fűtés a leggyakoribb, mivel folyamatosan emelkednek az árak, így sokan alternatív megoldásokat keresnek a fűtésre. Ennek egyrészt gazdasági okai vannak, másrészt sokan törekednek a környezettudatosságra, és bár a fa nem a legtökéletesebb megoldás, hiszen fosszilis energiaforrásnak minősül, mégis jobb választás, mint a gáz használata.
A cserépkályháról röviden
A cserépkályhák általában olyan fűtésre használt berendezések, melyek csak időszakosan kerülnek beüzemelésre. A kályha belső kialakítását a tüzelőanyag határozza meg, ugyanis lehet fa, szén vagy vegyes tüzelésű is egy kályha.
Természetesen a kályhák több szempont szerint is csoportosíthatók, a tűztér és a füstcső közötti járatok száma alapján, illetve a járatok iránya alapján is. A burkolat tekintetében is lehetnek eltérések, mert bár cserépkályhának hívjuk, de a burkolat lehet mázas vagy égetett cserép, de más építőanyag is.
Az azonban vitathatatlan tény, hogy egy cserépkályha nemcsak gazdaságos fűtési megoldás, de dekoratív is. Lehet kisebb, nagyobb, pados kialakítású, de téglatest vagy henger alakú is, vagyis a kivitelét az ízlésünkre igazíthatjuk. A cserépkályhát mért nagyanyáink is használták, régen elterjedtebb volt ez a megoldás, ám manapság reneszánszát éli.
Mivel fűthetjük a cserépkályhát?
A cserépkályha esetén lényeges kérdés a fűtőanyag. A cserépkályha, ahogyan az már említésre került, lehet fa, szén vagy vegyes tüzelésű. Mindenképp fontos tudni, hogy melyik, hiszen a kialakítása és a befűtés is eltérő lehet. Manapság már ritkábban a szénnel fűthető cserépkályhák, hiszen a szén tárolása a lakásban meglehetősen nehézkes, és a tisztítás is gondot okozhat. Napjainkban a fával történő fűtés terjedt el leginkább a cserépkályhák esetében is.
A cserépkályháknál, ahogyan a kandallóknál, nem mindegy, milyen fát használunk fűtésre. Használhatunk puha és keményfát egyaránt, legyen szó tűzifáról, vagy brikettről. Amit mindenképp tudni érdemes, hogy a puhafa gyorsabban gyullad meg, de hamarabb is ég el, viszont a keményfa bár nehezebben kap lángra, de lassan ég el, így gazdaságosabb lehet vele fűteni. A brikett esetében ez ugyanúgy igaz. A fával vagy brikettel történő fűtésnek is megvannak a maga trükkjei.
A cserépkályha előnyei, avagy miért válasszuk a cserépkályhát
A cserépkályha nem véletlen olyan népszerű még napjainkban is. Számos előnye van, melyeket nem árt számításba venni.
- könnyen beszerezhető tüzelőanyag: a fa és a brikett egy könnyen beszerezhető tüzelőanyag, melynek a tárolása sem annyira nehézkest. Természetesen a fa esetén szellős és száraz helyre van szükség, de családi házak esetén ez egy könnyen megoldható probléma.
- kedvező ár, olcsó fűtési megoldás: bár mindennek emelkedik az ára, de a fa és a brikett még mindig olcsóbb megoldás, mint más fűtőanyag, ideértve a gázt és az áramot is. Ráadásul a fatüzelésű berendezések közül a klasszikus cserépkályhák tudják legjobban és legköltséghatékonyabban hasznosítani a legjobban a tüzelőanyagot.
- biztonságos: amennyiben a cserépkályha külső égéslevegő ellátással bír, nincs visszaáramló égéstermék, így nem kell tartanunk attól, hogy mérgező anyagok kerülnek a levegőbe a fűtés által.
Hátrányok, melyeket nem árt számításba venni
Bár kedvező megoldás a cserépkályha, nem használható bárhol. Társasházi lakások esetén nagyon ritkán kivitelezhető megoldás, ráadásul a fa tárolása is gondot okozhat. A másik hátrány, hogy a kiépítése nem mondható olcsónak.
Bár az üzemeltetése az, és hosszú távon teljes mértékben megéri az árát, és vissza is hozza pár éven belül, a kezdeti költségek viszonylag magasnak mondhatóak. Ezeket a tényezőket mindenképp számításba kell venni, mielőtt a cserépkályha mellett döntünk.