Bejelentkezés

Blog

Latest News
Fűtés árammal vagy gázzal? Melyik éri meg jobban?

Fűtés árammal vagy gázzal? Melyik éri meg jobban?

Amióta léteznek elektromos fűtési megoldások, mindig felmerül a kérdés, hogy melyik megoldás az olcsóbb, legyen kivitelezési vagy üzemeltetési költségről szó. A válaszban ez a cikk fog segíteni.

Nem egyértelmű a válasz

Ugyanis számos szempontot kell megvizsgálni, hogy erre a kérdésre jó választ adhassunk. Nem mondható ki egyértelműen, hogy az egyik vagy a másik rendszer olcsóbb, mert ezeket több szempontból is vizsgálni kell.

Nem mindegy, hogy lakásról vagy családi házról van szó, milyen berendezésről, és az ingatlan szigetelése sem mindegy. A következőkben megvizsgáljuk, hogy valóban megérheti-e gáz helyett árammal fűteni.

Melyik esetben olcsóbb vagy gyorsabb a kiépítés?

Amikor a gáz és a villanyfűtés szóba kerül, természetesen az üzemeltetési költségekre vagyunk kíváncsiak, de nem mehetünk el a kiépítési költségek mellett sem. Egy cirkó rendszer kiépítésénél számolnunk kell a gázterv, az engedélyezés és a kéménybélelés költségeivel, az új kazán, termosztát és csőrendszer kiépítéséről már nem is beszélve.

Időben is lényegesen többel kell számolnunk, mint egy elektromos fűtési rendszer kiépítésénél, mert a tervezés, az engedélyezés, és a különböző szerelési munkálatok több időt vesznek igénybe. Mivel nemcsak egyféle szerelőre lesz szükség, így a szakemberek összehangolása sem biztos, hogy zökkenőmentesen fog menni. Szükség lesz kéményes szakemberre, gáz és vízszerelőre egyaránt.

Az elektromos fűtési rendszer kiépítésénél viszont nem kell számolnunk engedélyezéssel vagy gáztervvel. Mindegy, hogy klímás, hőszivattyús vagy infrapaneles fűtésről van szó, a cég egyszer kiszáll, hogy felmérje az otthonunkat, ennek fényében tervez, majd a megbízás aláírását követően kiépíti a rendszert, akár bontás nélkül is, pár nap alatt.

Az árakat figyelembe véve, a kiépítés költsége és ideje az elektromos rendszerek esetében kedvezőbb, hiszen nincs szükség sem engedélyezésre, sem többféle szakember összehangolására.

Melyik éri meg jobb üzemeltetés szempontjából?

A lényegi kérdés persze az, hogy melyik megoldással lesz alacsonyabb a fűtésszámla: akkor, ha gázzal fűtünk, vagy akkor, ha árammal. Ha oly módon tekintünk a kérdésre, hogy konkrétan a villany vagy a gázfűtés-e az olcsóbb, akkor a gáz és villany árakat figyelembe véve azt kell mondani, hogy a gázfűtés jobban megéri.

A gáz és villany árakat hasonlítjuk össze, akkor az árammal történő fűtés akár háromszor annyiba is kerülhet. A kérdés azonban közel sem ilyen egyszerű, és nem is lehet ennyivel letudni, mert számos tényező befolyásolja, hogy valóban mennyire éri meg az egyik vagy a másik lehetőség.

Először is meg kell vizsgálni, hogy milyen berendezésről van szó, ugyanis a parapetes gázkonvektor hatásfoka más, mint egy gázkazános központi fűtésé. A villamos energia esetében pedig a háromszoros ár akkor igaz, ha 100 %-os hatékonyságról van szó, ami ugyan a árammal történő fűtés esetében megvalósul, de a gázfűtés esetén koránt sincs így.

A konvektor esetén akár 30-35 %-kal kisebb a hatékonyság, mint amit a műszaki adatokban leírnak, a gázkazán esetén pedig télen akár 50 %-kal is kisebb teljesítménnyel üzemelhet, mint a kazán méretezési teljesítménye.  Ennek fényében viszont már nem olyan biztos, hogy a gázzal történő fűtés az olcsóbb megoldás.

Természetesen az is nagyban befolyásolja ezt a kérdést, hogy milyen elektromos berendezést használunk fűtésre, és az sem mindegy, hogy napelemes rendszer segítségével állítjuk elő az áramot vagy sem. Elektromos fűtési rendszerre számos lehetőségünk van: infrapanel, elektromos radiátor hőszivattyú, hűtő-fűtő klíma stb..

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük