Amit az enyves festékről tudni érdemes
Az enyves festékek főleg régen voltak divatosak, lakószobákat, irodákat festettek velük, ma azonban már inkább szabadulnánk tőlük. A dolog persze nem olyan egyszerű, hiszen az enyves festék számos jó tulajdonsága mellett sajnos nehezen eltávolítható, nem glettelhető, tehát, ha hosszú távban gondolkodunk, nem épp egy ideális megoldás.
Az enyves fal probléma?
Sokszor persze már csak akkor szembesülünk az enyves fal problémájával, amikor felújítani vagy újrafesteni szeretnénk a falat. De hogyan ismerhetjük fel az enyves festéket, és hogyan festhetünk vagy tapétázhatunk rá?
Mi az az enyves festék?
Az enyves festés egyik nagy előnye, hogy olcsó. Egy díszítő jellegű falfestési eljárásról van szó, amelyhez enyv kötőanyagú fehér festéket és budaiföld töltő-anyagú, színezőanyagokat szoktak használni. A mészfestékhez képest simább és esztétikailag is kedvezőbb felület hozható vele létre, leginkább régebben használták lakószobák, irodák, folyosók, lépcsőházak festéséhez. Vizes helyiségekbe, mint a konyha vagy a fürdő nem alkalmas, mert ha nedvességet kap, hajlamos a penészesedésre.
Nagy hátránya, hogy ha túl vastagon kenjünk, akkor felpattogzik, emellett az eltávolítása sem egyszerű, más festékkel pedig nem festhetünk rá, javítani is csak enyves festékkel lehet. A javításra pedig szükség van, ugyanis nem kopásálló, 3-5 év után felújításra van szükség. Emiatt manapság már háttérbe szorul a használata, ugyanakkor enyves festékkel még mindig találkozhatunk a régi házakban, az eltávolítása pedig nem mindig egyszerű.
Amennyiben mégis enyves festékkel szeretnénk dolgozni, vagy felújítanánk a meglévő festést, a festék helyben keverésére lesz szükség.
A munkafolyamati is kicsit eltér a megszokott festési munkák folyamatától:
- mészfestés,
- előkészítés: gipszelés, glettelés, csiszolás és portalanítás,
- szappanozás és timsózás,.
- enyves festés a mennyezeten és az oldalfalakon.
Az enyves fal festése
Ha enyves falat szeretnénk festeni, és nem szeretnénk enyves festéket használni, akkor mindenképp el kell távolítani az előző festékrétegeket. Először természetesen fel kell ismerni, hogy a falon enyves festék van. Az enyves fal felismerése nem annyira bonyolult, mindössze annyit kell tennünk, hogy benedvesítjük egy korongecset segítségével, ha gyorsan beszívja a nedvességet, besötétedik a felület színe és a festékréteget dörzsöléssel könnyen el tudjuk távolítani, akkor enyves festékről van szó.
Az enyves festék eltávolításához is be kell nedvesíteni a felületet, majd lekaparni, ledörzsölni egy festékkaparóval, de úgy, hogy a vakolat és a glett réteg ne sérüljön. Amennyiben nem enged az enyves festék, újabb rétegre lesz szükségünk. A műveletet alulról felfelé célszerű végezni, festékkaparó szerszámot kb. 25-35°-os dőlésszögben mozgatva a fal felületén.
Az enyves festék glettelése nem lehetetlen, amennyiben nem szükséges eltávolítani az előző réteget, mert az eléggé kemény, és nem vált el a felülettől. Ilyenkor a hibákat leglettelhetjük, sőt le is csiszolhatjuk. Magát az enyves festéket nem szokás csiszolni, mert ezzel azt kockáztatjuk, hogy kopik, lejön a festékréteg, ugyanis az enyves festék nem kopásálló.
Kerülhet az enyves festékre tapéta?
Érdekes kérdés, hogy enyves falra lehet-e közvetlenül tapétázni. Ha vizes bázisú a ragasztó, márpedig a tapétaragasztó általában az, nem célszerű közvetlenül rátapétázni, mert nagy rá az esély, hogy elenged a festék a faltól, a tapéta pedig felhólyagosodik, esetleg fel is jön az illesztéseknél. Jobban járunk, ha a fent leírt módszer segítségével eltávolítjuk az enyves festéket tapétázás előtt, és csak ezt követően vágunk bele a fal tapétázásába.
József
2024.05.03. - 02:21Nagyon hasznos volt a cikk. Köszönöm. Az édesanyám konyháját meszeltem át pár évvel ez előtt, és szörnyű kínokat éltem át. Meszeléskor pikkelyesedett, potyogott az előző réteg a meszelésemmel együtt. A fal nem akart kifehéredni inkább szürke lett. Mivel nem volt idő az átmeszelésre és tudás sem, hogy mit lehetne vele csinálni, hát úgy maradt . Végre nyugdíjas lettem és újra nekiállhattam a konyha meszelésének, de előtte spaklival eltávolítottam az előző mészréteget. Könnyen ment, mert a mész és az enyves réteg között vékony szürke penészréteg alakult ki. Ezt átcsiszolva szépen megállt rajta a mész amit kissé felhigított tejföl sűrűségűre kevertem minden egyéb anyag hozzáadása nélkül. A gáztűzhely fölött 4x kellett lemeszelni, hogy ugyanolyan szép fehér legyen mint máshol, de ez a felület is jó lett. Végre olyan, mint amilyet szerettem volna.
Most a terasz meszelése van soron. Így már tudom, hogyan tudom rendbetenni az enyvesen festett falat.( Igaz újabb problémával kellett szembesüljek. Van olyan falrész amelyik tömés fal. Itt az alsó szakaszokon lazult föl a sarazás. Nem is értem ilyen falra hogyan használhattak enyves festéket?)
Mégegyszer köszönöm az alapos tájékoztatást. Gondolom sokaknak segítségére volt és lesz még rajtam kívül.