Bejelentkezés

Blog

Latest News
A gépi szobafestés előnyei

A gépi szobafestés előnyei

Szórópisztollyal festeni nagy előnyökkel járhat, az ecsettel és a hengerrel szemben egyszerűbb, gyorsabb és homogén végeredményt kapunk. Azonban a gépi szobafestésnek is megvannak a maga trükkjei, nem mindegy ugyanis, hogy milyen falon és milyen festékkel dolgozunk.

Mi az a gépi festés?

Míg korábban leginkább az ipari létesítményeknél használták a gépi festést, ma már egyre inkább elterjed a magáncélú használata is. Mint ahogy minden más esetben is, itt is többféle eszköz, módszer áll rendelkezésre, vannak kézi és elektromos technikák, olyanok, melyek helyhez kötött, hatalmas berendezések, mások könnyen szállíthatók.

A lényeg azonban nem változik, a gépi festésnél nincs szükség ecsetre, hengerre, egy szórópisztoly juttatja el a felületre a festéket. Ilyenkor bonyolultabb szerkezetek, felületek is könnyen festhetők, a tempó gyorsabb, a végeredmény esztétikus. A fallal ilyenkor nem érintkezik sem ecset, sem henger, ami már nagy előny.

A festékszórás voltaképp arról szól, hogy az anyagot porlasztásos technológiával juttatják a felületre. Nincsenek csíkok, ecsetnyomok, barázdák. Maga a berendezés egy kompresszorból, nagynyomású tömlőből, porlasztóból és légtelen festékfúvókából áll.

Levegővel vagy nélküle

Két alaptípusa van a gépi festésnek, az egyik a sűrített levegős eljárás, ilyenkor a sűrített levegő porlasztja a festéket. Ennek hátránya, hogy alacsony a kapacitása, egy rétegben csak vékony réteg hordható fel és a festékanyag mintegy 50 százaléka veszteség, ráadásul az oldószerigény miatt nagy a környezetkárosító hatása.

A másik megoldás az Airless, azaz a levegő nélkül technológia, amikor egy motoros szivattyú felszívja a festéket és egy speciális fúvókán keresztül kinyomja, ennek keresztmetszete annyira lecsökken, hogy a festék mikrofinomságúra porlad. A technológia használható gletteléshez, beltéri falfestéshez, favédelemhez, homlokzatfestéshez, korrózióvédelemhez, lakkozáshoz és zománcozáshoz is. Vizes bázisú és oldószeres festékek egyaránt felvihetők ezzel a technológiával.

Ezen kívül létezik még a melegszórás, amikor a festékanyagot melegítik, így érik el a porlasztáshoz szükséges viszkozitást, valamint egy másik technológia is, az elektrosztatikus festékszórás, amiben az elektromos erőtér vonalait követik a festékrészecskék.

Hogy kell géppel festeni?

A gép festésnél is fontos a falak, a festendő helyiség előkészítése. Tehát takarófóliára itt is szükségük lesz, mint ahogy a portalanításra, zsírtalanításra is. A hibák javítása, a glettelés is elengedhetetlen, mint ahogy a glettelés után a csiszolás és az ismételt portalanítás. Az alapozás fontos lépés, ez segíti a festék tapadását és azt, hogy egyenletes legyen a festékréteg.

A gépi festés nagy előnye, hogy gyorsan halad a munka, azonban van hátránya is. Így például ha több színnel dolgozunk, akkor nagyobb lesz a veszteség és időbe telik kitisztítani a rendszert.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük