Bejelentkezés

Blog

Latest News
Mire figyeljünk a térkő tisztításakor?

Mire figyeljünk a térkő tisztításakor?

Koszos, gyomos, mohás? – bizony a térkőburkolatok egy idő után tisztításra szorulnak. Hogy mikor jön el ez az idő, az nagymértékben függ az időjárástól, magától a térkőtől és attól is, hogy profin lett-e lerakva. Hogy miért? Mert például a nem megfelelő lejtés, a vízelvezetés hiányosságai miatt a víz megállhat a kövön és akkor elindulhat az algásodás, mohásodás. A kosz ellen nem igazán lehet védekezni, hisz a kő kültéren van. Ki van téve az időjárás viszontagságainak és a szennyeződéseknek.

A gondos odafigyelés ellenére is eljön az idő előbb-utóbb, hogy a térkő tisztításra szorul. De vajon ilyenkor mi a legjobb megoldás? Az attól függ, hogy milyen a szennyeződés típusa. Kosz, moha vagy épp olajfoltok tarkítják a térkőburkolatot? Ennek megfelelően válasszunk tisztítószert és módszert is. Arról azonban soha ne feledkezzünk meg, hogy olyan szereket alkalmazzunk, melyek nem ártanak a környezetnek, nehogy a talaj vagy a növények kárt szenvedjenek.

Jól takarítható térkövet válasszunk!

A térkő tisztítása előbb-utóbb aktuálissá válik, az pedig, hogy hogy tisztítható egy adott térkő, a színe és a típusa is befolyásolja. A túl sima felületet ugyan könnyebb tisztítani, de ennek megvan az a hátránya, hogy télen, esőben, fagyban csúszósabb. A túl érdes felület a csúszás szempontjából ideális, azonban ez nehezebben takarítható. Érdemes tehát olyan térkövet választani, ami nem túl érdes és nem is túl sima.

Nemcsak a kosz okozhat bosszúságot, hanem a gyomok is, ezek pedig ott nőnek ki, ahol csak tudnak. Fontos, hogy ha olyan térkövet választunk, amit kisebb hézaggal, zártan tudunk lerakni, akkor kisebb esélye lesz a gyomosodásnak. Ezen kívül azonban fel kell készülnünk arra is, hogy a térkövek közötti 2-3 milliméteres hézagokban előbb-utóbb megjelennek a gyomnövények. Nem beszélve a gyephézagos térkövekről, melyek hézagaiban bizony nem csak a fű fog kinőni.

Arra, hogy mennyire koszolódik a térkő, nem sok befolyásunk van. Arra viszont igen, hogy mennyire látszik ez a kosz. A sötétebb térköveken kevésbé, míg a világosabb térköveken jobban, így ha tudjuk, hogy használat közben bizony az átlagnál jobban koszolódhat, válasszunk sötétebb követ. Vagy színátmenetes követ, amin jobban megbújik a kosz, vagy legalábbis nem olyan feltűnő, mint egy homogén felületen.

Fókuszban a rendszeres tisztítás

A térkő ki van téve az időjárás viszontagságainak, esőnek, hónak, pornak, sárnak egyaránt. Fontos, hogy rendszeresen tisztítsuk meg, ne csak akkor, amikor már látványosan koszos. Ne hagyjuk a száraz faleveleket a kövön elenyészni, rendszeresen seperjük le, már csak a por miatt is. Ugyanígy fontos, hogy havonta egyszer locsoljuk le a követ és utána seperjük is le, ezzel máris sokat tettünk a tisztaságáért.

Ha gyom nő a térkő hézagokban, a legegyszerűbb ezeket kézzel kitépkedni, ha pedig gyomirtó szert használunk inkább, akkor válasszuk a legkörnyezetkímélőbb megoldást. Ha a térkő mohásodik, algásodik, akkor a magasnyomású lemosás lehet a megoldás, amennyiben a vízelvezetés megoldott. Ha pont ennek hiánya miatt alakult ki a mohásodás, akkor ideje elővenni egy kemény sörtéjű kefét és azzal letisztítani a felületen. Léteznek kifejezetten térkőtisztító folyadékok, szerek is, ezeket is bátran alkalmazhatjuk, hisz nem károsítják a térkövet, mégis alaposan tisztítanak.

Ha pedig zsíros, olajos szennyeződés csúfítja a térkövet, akkor vásároljunk kifejezetten erre a célra kifejlesztett zsír- és olajfolt-eltávolítót. Ezek a vegyszerek foltmentesen távolítják el a foltokat a térkőburkolatról, úgy, hogy annak sem az anyagában, sem a színében nem tesznek kárt.

Mint ahogy minden más esetben itt is fontos, hogy a rendszeresen takarítsuk, karbantartsuk a térkövet, ne hanyagoljuk el. Így még tovább élvezhetjük a térkőburkolat nyújtotta előnyöket. A térkő tisztításakor figyeljünk az alaposságra és a rendszerességre, valamint arra, hogy környezetbarát szereket használjunk, ne csak a kőre, magára a környezetre, a talajra, a növényekre is gondoljunk.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük