Bejelentkezés

Blog

Latest News
Milyen költségtakarékos módszerek vannak a hőszigetelésre?

Milyen költségtakarékos módszerek vannak a hőszigetelésre?

A megfelelő hőszigetelés segítségével sok spórolhatunk a fűtésszámlán. Ha ugyanis nem megfelelő a ház vagy a lakás szigetelése, esetleg nem megfelelőek az ablakok vagy az ajtók, akkor bizony gyakran megesik, hogy az utcát fűtjük. Egy szigeteletlen fal ontja magából a hideget, és a meleg bizony utat fog találni az ablak résein, és a hideg falakon keresztül az utcára. Egy ház homlokzati szigetelése nagyon költséges dolog, de szerencsére vannak költségtakarékos módszerek és szigetelőanyagok is melyekkel olcsón megoldhatjuk a szigetelés kérdését.

Takarékos hőszigetelő módszerek

Amennyiben nincs lehetőségünk arra, hogy a homlokzatot, a padlót, vagy a padlást utólag hőszigeteljük, akkor más megoldás kell találnunk, hogy a télen bent, nyáron pedig kint tartsuk a meleget. Természetesen van lehetőség, hogy viszonylag kis beruházással csökkentsük a fűtés költségeit.

  • ablakszigetelő fólia: hazánkban ez még nem egy túl elterjedt találmány, de sokat spórolhatunk vele. Nem túl drága, a felhelyezése egyszerű, teljesen átlátszó és bár az ablakcserét nem ússzuk meg, de segít, hogy a fűtés költsége nem legyen annyira magas, amíg kicseréljük az ablakokat.
  • hőszigetelő függöny: manapság egyre több helyen kapni kifejezetten hőszigetelésre alkalmas függönyt, melyet az ablak vagy az ajtó elé tehetünk, így bent tarthatjuk a meleget. Huzatos ablak és rosszul záródó ajtó esetén jó megoldás.
  • szőnyeg: ha nincs keretünk arra, hogy kicseréljük a padlóburkolatot, illetve az alatta lévő szigetelést, akkor a szőnyeg egy viszonylag olcsó megoldás, hogy legalább a pince vagy az aljzat fele nem szökjön el a meleg.
  • padlásszigetelés: nem is gondolnánk, hogy a padlás szigetelésével mennyit spórolhatunk a fűtés költségein, akár 30 %-ot is. Ha kicsi a költségvetés, akkor a padlás szigetelése is segíthet, hogy kevesebb legyen a fűtésszámla. Persze az is megeshet, hogy erre sincs keretünk, ilyenkor érdemes egy szőnyeget, vagy hungarocell lapokat a padlástér padlójára helyezni, mert már ez is segít egy kicsit, hogy ne távozzon a padlástérbe a meleg.

– öntapadós szigetelés: az öntapadós szigeteléseket tekercs, lap és csík formájában is beszerezhetjük. Többféle kivitelben is léteznek, de általában hővisszaverő fóliával ellátott hungarocell szigetelések. Leginkább nyílászárók köré és fűtőtestek mögé szokták javasolni.

Olcsó hőszigetelő anyagok

Ha költséghatékonyan szeretnénk megúszni a homlokzat, a padlás vagy a lábazat szigetelését, akkor olcsóbb szigetelő anyagot is választhatunk, persze csak akkor, ha erre van lehetőség. Egy ház teljes szigetelése költséges dolog, de a kiadásokon sokat faraghatunk, ha olcsóbb anyagot választunk.

  • hungarocell szigetelés: más néven az ESP lapok, melyeket gyakran használnak panellakások és családi házak szigetelésére is.
  • öntapadós szigetelés: ez a megoldás főleg akkor jó, ha nincs keretünk kicserélni az ablakot, az ajtót, illetve költséges lenne egy teljes homlokzati felújítás. Az öntapadós szigetelés tekercses és lapos kiszerelésben kapható, de öntapadós szigetelő csík is létezik.
  • XPS lapok: még viszonylag olcsónak mondható ez a megoldás is, mert lényegesen takarékosabb, mint a szórt púrhab vagy a kőzetgyapot szigetelés. Leginkább lábazatok, pincék, padlók, és födémek szigetelésére szokták használni.

Természetesen az mindenképp számításba kell vennünk, hogy a felsorolt szigetelő anyagok nem használhatóak minden esetben. Bár az EPS lapok a leggyakoribb szigetelőanyagok, például vályogház esetén nem alkalmazhatóak, ahogyan födém tekintetében is csak betonfödém esetében használhatóak.

Kádár-kocka házaknál is csak megfelelő vízszigetelés után szokták csak javasolni őket. Mielőtt belevágunk a ház szigetelésébe, mindenképp járjunk utána, hogy az olcsó anyagok is használhatóak-e a mi házunk esetében.

Érdemes spórolni a munkadíjon, avagy elvégezhetjük-e mi magunk homlokzati szigetelést?

Ha spórolósról van szó, sokan úgy gondolják, hogy úgy tudnak a legtöbbet megtakarítani, ha megspórolják a szakember költségét, és maguk végzik el a munkát. Szigetelés esetén ez nem mindig jó megoldás.

A felsorolt takarékos módszerek esetében persze nincs szükség szakemberre, de ha homlokzati, lábazati vagy tetőszigetelésről van szó, jobban járunk, ha szakember segítségét vesszük igénybe. Egy laikus nem biztos, hogy felismeri a speciális helyzeteket és tud is rájuk megoldást. A hőhidak kialakulása is komoly gond lehet, amit szintén nem érdemes kockáztatni.

Egy rosszul felszerelt szigetelés javítása költségesebb lesz, mint eleve jól feltenni, így nem biztos, hogy jobban járunk, ha úgy gondoljuk, feltesszük valahogy, és csak a javítást bízzuk a szakemberre.

A különböző szigetelő anyagok eltérő technikát és óvintézkedést igényelhetnek, és az sem mindegy, hogy egy rossz szigetelést követően nemcsak a hideggel, hanem mondjuk a penésszel is meg kell majd küzdenünk. Spórolni persze érdemes, ha erre van lehetőség, de ne a munkadíjon spóroljunk, mert rosszabbul járhatunk, és a végeredmény költségesebb lehet.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük