Ha nem akarsz fával fűteni, avagy fűtés brikettel
Manapság nagyon népszerűek az egyedi fűtési megoldások. Az elektromos fűtést még mindig drágának tartják a fával szemben, ezért sokan vásárolnak inkább kandallót, kályhát, vagy építtetnek cserép vagy téglakályhát.
Olcsóbb a fa?
Bár a fa olcsóbb lehet a gázos és elektromos fűtéseknél, sokan csak a macerát látják benne, mert problémás lehet begyújtani, de a vásárlásnál és tárolásnál is sok tényezőre kell odafigyelni. Ha nem szeretnénk a fa nedvességtartalmát méricskélni, de ki szeretnénk használni a cserépkályhánk vagy a kandallónk kínált lehetőségeket, akkor a brikett egy jó alternatíva lehet a számunkra.
A brikettel történő tűzgyújtás előnyei
A brikettnek számos előnye van, ami miatt mindenképp érdemes számításba venni. Amennyiben a tüzelő berendezés engedi a fatüzelést, akkor brikettet is bátran használhatunk, vagyis nem kell azon gondolkodnunk, ha a fa mellett a brikett is használható-e. Kevéssé koszol, mint a tűzifa, ami a lakás tisztántartása szempontjából lényeges kérdés.
A tárolása, pakolása is viszonylag egyszerű és könnyű. Természetesen ez az állítás nem teljesen igaz az ömlesztve vagy zsákos kiszerelésben vásárolt brikettekre, de ha megfelelő csomagolásban vesszük, akkor a tárolás jóval egyszerűbb, mint a tűzifa esetében.
A fa brikett hamuja égés után felhasználható a kertben is. Ez persze azok számára jó érv, akiknek van kiskertjük, esetleg magaságyásuk. A fa brikett hamuja kerülhet a komposztba, szétszórva vagy beásva a földbe is. Ami szintén előny, hogy a vásárlásnál nem vernek át minket, ahogy a tűzifa esetében ez gyakorta megesik. A lényeg persze a begyújtás, a következőkben pedig azt is megmutatjuk, hogy mennyire egyszerű begyújtani vele.
Így gyújtsd be a kályhádat brikettel
A brikett begyújtását sokan nehézkesnek tartják. Ez természetesen függ a brikett fajtájától, alakjától. A téglatest briketteket lényegesen egyszerűbb egymásra pakolni, így begyújtani is, de persze hengeres alakút is választhatunk. A brikett begyújtásához nincs szükség aprófára, papírra, mindössze 3 hasáb brikettre, és egy begyújtós kockára. A gyújtásnál mindenképp számításba kell venni, hogy kandallóról, kályháról vagy cserépkályháról van szó. Cserépkályha esetén az építő mester tanácsát mindenképp érdemes kikérni.
Amire a brikett vásárlásnál figyelni érdemes
Amikor brikettet vásárolunk, érdemes olyat keresni, ami tömör, és a csomagolásban nem látszik mellette hulladék. Amennyiben a csomagoláson belül sok faforgácsot, fűrészport látunk, ne vegyük meg, mert valószínű, hogy elkezdett szétmállani, és nehéz lesz vele fűteni. A brikett lehet puhafából és keményfából egyaránt, ahogyan a tűzifa is.
Az természetesen nem igaz, hogy puhafa brikettel nem lehet jól fűteni, mindössze azzal kell tisztában lenni, hogy hamarabb gyullad be, de gyorsabban is ég el, ellentétben a keményfával.
Fa vs. brikett: melyik jobb vagy olcsóbb?
Az igazság az, hogy erre a kérdésre nincs egyértelmű válasz. Amennyiben van lehetőségünk olcsón keményfát venni, azt pedig száraz, jól szellőző, napos helyen 2-3 évig tárolni, hogy jól kiszáradhasson, akkor nincs párja. Ha tavasszal vagy nyáron vásárolod meg a fát, akkor nem biztos, hogy lesz ideje megfelelően kiszáradni. A fa tüzeléssel is érdemes vigyázni, jól csinálni. Már a fa vásárlásánál is szemfülesnek kell lenni, és természetesen a fa begyújtásának is megvan a megfelelő módja.
Amennyiben nem szeretnénk a fa nedvességtartalmát méricskélni, és azon aggódni, hogy átvernek-e minket a vásárlásnál vagy sem, akkor érdemes a fa brikettet kipróbálni. Mindenképp érdemes mindkét lehetőséggel tenni egy próbát, máskülönben honnan is tudhatnánk, hogy melyik lesz számunkra a megfelelő választás. A brikettnek is vannak előnyei-hátrányai, ahogyan a fának is, vegyünk számításba az igényeinket, prioritást, és ennek tükrében hozzunk döntést.