Fűtés típusokról: központi, cirkó, falfűtés, padlófűtés
A fűtési rendszereket többféleképpen is csoportosíthatjuk. Az egyik legelterjedtebb csoportosítás fűtéshez szükség hő előállításának helyét veszi alapul, vagyis, hogy hol kerül előállításra a hő. Ebben az esetben két nagy csoportot különböztetünk meg, az egyedi és a központi fűtést.
Természetesen mindegyiknek van előnye és hátránya egyaránt, és számos fűtési megoldás sorolhatunk ide. Manapság az egyedi fűtési megoldásokra van nagyobb igény a családi házak esetében, a központi fűtés a lakások esetében elterjedtebb. Mit nyújt az egyik vagy a másik? Lássuk a különbségeket, és persze az előnyöket és a hátrányokat.
A központi fűtésről
A központi fűtés lényege, hogy a fűtéshez szükséges hő előállítása nem az otthonunkban történik, vagyis nem a felhasználási helyén, hanem máshol. Ezt a megoldást lehet családi házak esetében is igényelni, de társasházaknál, többlakásos épületeknél számít manapság elterjedtebb megoldásnak.
Természetesen a központi fűtés nemcsak a távhőt jelenti, hiszen a hő származhat a ház központi fűtésből, ilyenkor az épület rendelkezik egy közös kazánnal. A nagyobb épületegyüttesek, lakótelepek esetében a távhőszolgáltatás a gyakori.
A központi fűtés előnye, hogy költséghatékonyabb lehet, mint az egyedi fűtés, használat és kiépítés estében is, a hátránya viszont, hogy a szabályozhatósága korlátozott, vagyis nem tudjuk szabályozni a hőmérsékletet a különböző helyiségekben. A központi fűtésre is több megoldás létezik:
- Cirkó: ebben az esetben kétféle berendezést különböztetünk meg, az egyik csak a fűtést teszi lehetővé, a másik a fűtést és a melegvíz-ellátást is biztosítja. A cirkó működéséhez is gáz kell, ugyanis a gáz égetése melegíti fel a vizet, ami aztán a fűtőtesteke jutva melegíti fel a lakást. Az elmúlt években nagyon népszerűvé vált a társasházi lakásokban a konvektorok cirkóra történő cseréje.
- Fal és padlófűtés: ez egy úgynevezett sugárzó fűtés, és egyenletesen képes felmelegíteni az egész lakást. Mivel alacsonyabb hőmérsékletű vizet használ költséghatékonyabb is. Ehhez természetesen jó szigetelésre, és megfelelő burkolatra van szükség.
Egyedi fűtési megoldások, előnyök és hátrányok
Az egyedi fűtés esetében egyedi fűtőberendezések biztosítják a hőt a különböző helyiségekben. Ennek egyik előnye, hogy az egyes helyiségekben eltérő lehet a hő, vagyis szabályozható, hogy hol milyen hőmérséklet legyen. Hátránya, hogy azokat a helyiségeket, melyeket nem fűtünk állandóan nehézkesebb és drágább lehet befűteni, mint a fürdőszobát vagy a konyhát.
Manapság már rengeteg egyedi fűtési megoldás létezik, mely nem igényel gázt. Régebben az egyedi fűtőtestek kimerültek az olajradiátorokban és a konvektorokban. A olajradiátor jelentette az elektromos fűtési megoldások csúcsát, mert akkoriban ez volt a legbiztonságosabb, viszont sokat fogyasztott.
A konvektor is nagyon elterjedt volt, és még ma is sok helyen találkozni vele. bár kezd visszaszorulni a használata a távhő szolgáltatás és a modernebb egyedi megoldások mellett. Régen azért volt olyan elterjedt, mert nem igényelt bonyolult csőrendszert a kiépítése, és a szobákat külön-külön lehetett fűteni.
Ugyanakkor veszélyesnek is tartották, mert kiáramló káros gázok rossz ablaktömítés esetén visszaáramolhatta. Szerencsére ma már számos biztonságosabb és hatékonyabb megoldás létezik.
Az elmúlt években számos alternatív fűtési megoldás jött létre, mely az egyedi fűtési megoldásokat is népszerűvé tette. Egyre többen használnak napenergiát, de az elektromos fűtések is egyre inkább teret nyernek. A fa tüzelésű megoldások, mint a kályha, kandalló, cserépkályha és téglakályha is egyre többek számára jelent jó alternatív megoldást.