Bejelentkezés

Blog

Latest News
Fűtés áram nélkül

Fűtés áram nélkül

Az áramkimaradás manapság már nem olyan gyakori, de lehetséges kockázati tényezője az árammal történő fűtésnek. Azonban sokan szeretnének függetlenedni egy esetleges ellátási problémától.

Van elég áram mindenkinek?

Manapság egyre nagyobb teret nyernek az elektromos fűtőmegoldások, de még akkor okozhat gondot az áramkimaradás, ha nem elektromos a fűtőberendezésünk, mert bár fatüzelésű rendszerről van szó, de a szivattyú árammal működik.

Nagyon bosszantó, különösen télen, ha azért kell fagyoskodunk, mert kimaradt az áram. Emellett vannak olyan eshetőségek is, amikor erdei házról, mozgó otthonról van szó, így fontos lenne, hogy a fűtéshez ne áramot kelljen használni.

Természetesen vannak olyan megoldások, amikor az áram nem számít tényezőnek, még ha nincs is, akkor is tudunk fűteni. A fa, mint tüzelő anyag, még manapság is nagyon kedvező megoldás, de egyéb alternatív, környezetbarát fűtés is létezik.

A napenergiát lehet passzív módon is használni fűtésre, de áramtermelésre is használható alternatíva, ha nehézkesen megoldható az áramtermelés. De most tekintsünk el ez utóbbi lehetőségtől, maradjanak a tisztán, áram nélkül használható megoldások

Fűtés fával vagy brikettel

A fa egy meglehetősen régi megoldás fűtésre. Az őseink még szabad tűz mellett melegedtek, nagyanyáink már kályha és cserépkályha mellett. Bár első ódivatú megoldásnak tűnik a fával történő fűtés, de valójában egy gazdaságos, jó ár-érték arányt képviselő, környezettudatos megoldás. Bár a fa fosszilis tüzelőanyag, olcsóbb és könnyebben hozzáférhető, mint a gáz vagy az áram.

A fa tüzelésű berendezések kiépítése nem drágább, mint a gázfűtés esetén, tüzelőanyag tekintetében pedig még olcsóbb is. De milyen fa tüzelésű fűtőberendezéseket választhatunk, ha nem szeretnénk árammal fűteni?

  • Kandalló: a kandallónak nagy hagyománya van Amerikában, de Magyarországon is egyre népszerűbb. Természetesen léteznek gázzal és árammal fűthető fajták, de még mindig a fával fűthető kandallókat választják a legtöbben.
  • Fatüzelésű kályha: a lakás számos pontján felállítható, és ha megfelelő helyre kerül, akár az egész lakás fűtését meg tudja oldani.
  • Cserép és téglakályha: az egyik legjobb és leggazdaságosabb megoldás, ha fával fűtésről van szó, ugyanis a leghatékonyabban tudja használni a fa égéséből keletkező hőt. A cserép és téglakályhák megtartják a hőt, és csak fokozatosan adják le, vagyis miután elaludt a tűz, még képesen 24 órán keresztül hőt sugározni, és fűteni a teret.

A fa helyett használhatunk brikettet is, ha nem szeretnénk a fa tárolásával, nedvességtartalmával foglalkozni, mely szintén jó megoldás az áram nélküli fűtésre.

„Egloo” agyagedényes melegítő kis terek fűtésére

Ez egy viszonylag új megoldás, és nem árt előre leszögezni, hogy a fűtésrendszer teljes kiváltásra nem alkalmas. Az Egloo agyagedényeket egy olasz diák találta fel, aki valamilyen alternatív és környezetbarát fűtési megoldást keresett.

A fűtési berendezés ebben az esetben lényegében egy agyagedény, mely kupola alakú, alul szintén agyagból, kerámiából készült talppal rendelkezik, a tetején pedig egy duplakupola van. A kupola belsejébe gyertyákat lehet tenni, akár többet is. A gyertyák égés közben hőt termelnek, melyet átadnak a belső kupolának.

A belső kupolát tehát a gyertya lángja forrósítja fel, az így keletkező hő fokozatosan és folyamatosan adódik át a külső kupolának. Mivel a kerámia nagyon jó hőtartó képességekkel bír, így a gyertyák leégése után is még sugározza magából a meleget a berendezés.

Tökéletesen alkalmas arra, hogy kisebb szobát, irodát vagy bármilyen helyiséget befűtsön ideiglenesen, mondjuk egy áramkimaradás alatt, vagy kiegészítő megoldásként szolgáljon, ha nem ad elég hőt a fő fűtésrendszer.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük