Bejelentkezés

Blog

Latest News
Energia szabvány: a 2021-es építkezési szabályok

Energia szabvány: a 2021-es építkezési szabályok

Aki 2021-ben új építkezési projektbe vágna bele, bizony számos kihívással áll szemben. Változtak az energiahatékonysággal kapcsolatos szabályok, mely magába foglal számos olyan tényezőt, mint az energiahordozók, hőszigetelés, speciális berendezések, stb.

Legyen naprakész a legfrissebb jogszabályokkal kapcsolatban, cikkünkből megismerheti a legfontosabb előírásokat.

Kötelező dupla B besorolás

Amennyiben egy ingatlan 2021-ben kapja meg a használatbavételi engedélyt, meg kell, hogy feleljen olyan szigorú előírásoknak, mint a „közel nulla energiaigényű épületek” követelményszintje.

Ennek bizonyítása az adott épületre kiállított energia tanúsítvánnyal történik, melyben legalább „BB” minősítés van feltüntetve.

Természetesen a jobb energiaosztály engedélyezett (mint pl. a AA++, AA+, AA), a BB a minimális szintet jelenti. Az okirat beszerzése az ügyfél feladata. Ez a szabály felújítás esetén is életbe lép, így a meglévő épületekre is rendelkezni kell az energia tanúsítvánnyal.

Az energiafogyasztás minimalizálása

A közel nulla energiaigény követelményszint meghatározza az engedélyezett energiafogyasztás mértékét is. Itt már szüksége lesz a tervező és az energetikus szaktudására is, ugyanis ők fogják felmérni az aktuális helyzetet.

Ennek megértéséhez ismernie kell az „összesített energetikai jellemző” jelentését, mely tulajdonképpen egy mutatóként működik, s információt nyújt az energiafogyasztás mértékéről az épület négyzetméternyi területére, évente.

Ez az érték legfeljebb 100 KWh/m²a (Kilowattóra-per-négyzetméter-év) lehet. Amennyiben meghaladja ezt a számot, az ingatlan nem fog megfelelni a BB minősítésnek.

Hőszigetelésre vonatkozó előírások

Az új határozat előírja, hogy az épületnél felhasznált anyagoknak milyen hőszigetelési teljesítményt kell nyújtaniuk. Ez nem konkrétan a fizikai szerkezetére utal, hanem az ugynevezett fajlagos hőátbocsájtási tényezőt (jele: U) jelenti, melynek mértékegysége W/m²K (Watt-per-négyzetméter-Kelvin).

Ezzel többnyire az energetikus mérnök foglalkozik, aki kiszámolja az adott értékeket.

A megújuló források kiaknázása

A korábban említett „közel nulla energiaigény” követelményszint előírja az energiahordozókra vonatkozó szabályozásokat is. Ez esetenként magába foglalja a fűtési technológiák meghatározását is. Az alapvető cél viszont az, hogy az energiafogyasztásunk legalább 25%-kát megújuló forrásból biztosítsuk.

Amennyiben ezt nem tudjuk garantálni, az is a BB minősítés elvesztését eredményezi.

Vegyük át mi is tartozik ebbe a kategóriába. A megújuló energiaforrások a következők: tűzifa, biomassza, biomasszából közvetve vagy közvetlenül előállított energia, a biogázok energiája, fapellet, agripellet, nap-, szél-, vízenergia, geotermális, geotermikus, hidrotermikus, légtermikus energia és esetenként a távhő is.

Ezen a ponton megjegyeznénk, hogy egy komoly, elismerésre méltó szakember, tervező már évek óta ügyel e szabály betartására, így ez a tényező nem igényel különösebb figyelmet.

Építkezésbe vágna? Íme, mire kell figyelni!

Kezdjen tudatos tervezésbe, válasszon hozzáértő szakembert! Együtt vezessenek számot a legfontosabb követelményekről, készítsenek energetikai kalkulációt, így könnyebb lesz számolnia a jövőbeli költségeivel is.

Alaposan írják össze a használni tervezett anyagokat, így egyszerűbb lesz felbecsülni az energiahatékonysági szintet. A modern, innovatív tervezés és építkezés jelentősen hozzájárul a sikeres projekt kivitelezéséhez, így garantáltan meg fog felelni az előírt követelményeknek.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük