Bejelentkezés

Blog

Latest News
Burkolás festett falra

Burkolás festett falra

Az egyik leggyakoribb eset, amikor a falfelületre szeretnénk burkolni. Mivel ez alapvetően nem egy speciális eset, sokan azt gondolják, hogy nem kell különösebben nagy odafigyelés, hiszen ez nem jelent kihívást. Pedig a festett falra történő burkolás estén is követhetünk el hibákat, amik befolyásolják a végeredményt, és ha nem figyelünk oda, akkor a falburkolat nem lesz olyan szép, mint szeretnénk. Lássuk, milyen burkolat kerülhet fel a falra, és milyen nehézségei lehetnek a festett falra történő burkolásnak?

Milyen burkolat kerülhet fel festett falra?

Ha egyszerűen akarunk erre a kérdésre válaszolni, akkor azt mondanánk, hogy bármilyen. Persze ez nem teljesen van így, hiszen falra nem szokás padlóburkolatokat tenni, így maradjunk a falburkolatoknál.

A falburkolatok is többfélék lehetnek, attól függően is, hogy kültérről vagy beltérről van szó, de most maradjunk a beltéri festett falaknál, így a leggyakoribb megoldás a csempe. Ezt főleg fürdőkben és konyhákban használják, és ma már számtalan színben, formában, és kivitelben létezik. Lehet hagyományos vagy mozaikcsempe is.

A faburkolat is gyakori manapság. Konyhákban csempe helyett egyre többen használják a konyha munkapultját a falra is, de nappalikban és hálókban a lambéria is divatos. Ezen túl természetesen bármilyen kő és faburkolat felkerülhet a falra, természetesen csak a fal megfelelő előkészítése után. Festett falak esetén is akadhatnak hibák, melyek elkövetünk, hiszen a felkerülő burkolatok eltérő előkészítést igényelhetnek, és persze van olyan munkálat is, amelyet minden esetben el kell végezni.

A festett fal burkolási nehézségei

A festett falak esetén az egyik tényező, amiről sokan megfeledkeznek, hogy egyáltalán nem mindegy, hány réteg festék van fent már a falon. Festéskor is el kell távolítani a festékrétegeket 4-6 festés után, és ez burkolás esetén sincs másként, különösen akkor, ha csempézni szeretnénk. A sok réteg egymáson nem lesz kellően stabil ahhoz, hogy elbírja a csempét, így az nem lesz kellősen stabil. Ami szintén gondot okozhat, azok a repedések a falban. A repedéseket festés előtt is ki kell javítani, és burkolás előtt is célszerű.

Sokan gondolják, hogy a csempe vagy a lambéria arra való, hogy eltüntesse a falhibákat, és néhány apróbb repedés esetén nem is lenne ezzel gond, ám a repedés alatt a fal porladhat, akár be is ázhat, azt pedig nem érdemes elfedni, mindenképp ki kell javítani. Azt is gondoljuk végig, hogy mikor volt utoljára glettelve, vakolva a fal. Ha nagyobb darabban volt frissen glettelve a fal, nem biztos, hogy elbírja a rákerülő burkolatot, erről mindenképp érdemes szakemberre egyezetetni.

Így készítsük elő a festett falat burkolás előtt

Mielőtt burkolásban gondolkodnánk, mindenképp elő kell készíteni a falat, még akkor is, ha csak a munkalap kerül felragasztásra a konyhában. Az első lépés mindig a fal állapotának felmérése legyen, hogy ellenőrizzük a fent felsorolt lehetőségeket.

Amennyiben nem találunk semmilyen hibát, akkor a fal tisztítása legyen a következő lépés, hiszen poros, zsíros, koszos felületre nem tapad fel a ragasztó.

Ha már sok réteg festék van már a falon, érdemes azt eltávolítani burkolás előtt. Ehhez le kell kaparni az előző rétegeket, és valószínű, hogy glettelésre is szükség lesz.

A falhibák javítására használhatunk glettet, ám nagyobb hibák esetén akár vakolásra is szükség lehet. Ezt a munkafolyamatot nem szabad megspórolni, kihagyni, mert a végeredmény végül nem olyan lesz, amilyennek megálmodtuk, és bár lehet, hogy olcsóbban jövünk ki, de ha potyogni kezd a csempe vagy a mozaik, esetleg eláll a faltól a lambéria, akkor hiába volt kedvező az ár, a burkolat nem lesz szép.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük