Fűtés földhővel
Az elmúlt években egyre inkább teret nyernek a környezettudatos fűtési megoldások. Ennek számos oka van, gazdasági és politikai egyaránt. A napenergia térhódítása után a geotermikus fűtés is egyre inkább elterjed magáncélú használatra is.
De mi is az a geotermikus fűtés?
Lényegében arról van szó, hogy a földhőt használjuk fel fűtési célra, melyet egy hőszivattyú segítségével tehetünk meg. A hőszivattyú elve a hűtőszekrényéhez hasonlít, csak visszafelé. A hőszivattyú felveszi a földből származó meleget, majd azt átadja a környezetének.
A hőszivattyúk a levegőből is képesek kinyerni a meleget, ha geotermikus fűtésről van szó, akkor a talaj vagy a talajvíz hőjéből teszik ugyanezt. Ez a módszer az elmúlt években meglehetősen népszerű lett, melynek elsősorban a magas fokú hatékonyság az oka.
A hatékonyságot COP fokkal vagy COP értékkel szokták mérni a fűtés esetében, mely megmutatja, hogy egy fűtési berendezés 1 kWh áram felhasználásával mennyi hőenergiát képes leadni. A geotermikus fűtés esetében ez az érték 2-5 között mozog, ami nagyon jónak számít.
A geotermikus fűtés előnyeiről
A fűtés földhővel egy nagyon modern és környezettudatos megoldás, melynek számos előnye van a hatékonyságán túl.
Környezettudatos
a hőszivattyú egy rendkívül környezetbarát megoldás, ugyanis nincs égéstermék, nincs hamu, sem füstgázok. A tüzelőanyagot nem kell nagy távolságokból behozatni. A talaj hője állandóan a rendelkezésünkre áll, kifogyhatatlan, tehát attól sem kell tartanunk, hogy valamilyen oknál fogva elfogy az úgymond „fűtőanyagunk”.
Alacsony üzemeltetési költség
a hőszivattyú üzemeltetéséhez szükség van áramra, viszont ebben az esetben az áram csak az üzemeltetéshez szükséges, és nem a hőtermeléshez. Ráadásul ha napelemes rendszer is van a házon, akkor az áramtermelés is megújuló energiaforrás felhasználásával történik, így még az áram költségével sem kell számolnunk. A geotermikus fűtés akár le is nullázhatja a fűtési költségeinket.
Energiafüggőség csökkentése
mivel a rendszer kiépítését követően nem lesz szükségünk semmilyen fosszilis energiahordozóra se szénre, se fára, se gázra, így nagyon csökken az energiafüggőségünk. Akár teljes mértékbe függetlenül termelhetjük a hőt, így a gáz vagy fa árának emelkedése nem befolyásol minket.
Hűtésre is használható
ennek az az oka, hogy a hőszivattyú iránya megfordítható, így hűtésre is lehet használni, vagyis akár a légkondicionáló kiépítését is megspórolhatjuk.
Biztonságos
az egyik legbiztonságosabb rendszer, ugyanis nem kell gázszivárgással, robbanásveszéllyel vagy káros égésterméktől tartanunk, de a szén-monoxid mérgezés veszélye sem fenyeget minket. A folyamatos légcserének köszönhetően nem kell a magas páratartalomtól tartanunk, így a penész sem jelenik meg.
Egészséges
mivel a rendszerbe akár pollen- vagy más típusú szűrők is beépíthetők, így egészségesebbé tudjuk tenni a levegőt. A levegőből nem csak a virágport tudja kiszűrni a rendszer, hanem a szmogot vagy a hagyományos fűtési apró részecskéit is.
Ami miatt érdemes megfontolni a geotermikus fűtés használatát
Jól látható, hogy a földhővel történő fűtés nagyon előnyös megoldás, ugyanakkor számításba kell venni, hogy a kiépítése drága, talán az egyik legdrágább fűtési rendszer, vagyis a beruházás költése csak évek múltán térül meg. Egy ilyen rendszer kiépítése jelenleg 2-3 millió forintba is belekerül.
Bár rejtett költségekkel nem kell számolni, mert a beruházó cégek teljes körű tervezést és kivitelezés vállalnak, és az engedélyköteles munkálatokat is feltüntetik, a költségek így is magasak, ráadásul valamennyi éves költséggel is számolnunk kell a fenntartás és az éves karbantartás miatt.
A karbantartás költsége egy évre jelenleg 50 ezer forint körül mozog, és azt is számításba kell vennünk, hogy a hőszivattyú működéséhez áram szükséges, aminek szintén vannak költségei.
Ez pedig azt jelenti, hogy 8-10 év is lehet, amíg a beruházás megtérül. Ez persze alapvetően nem olyan vészes, mert hosszú távon megéri a geotermikus fűtés kiépítése, de mielőtt döntünk, ezekkel a tényekkel mindenképp tisztában kell lennünk.