Bejelentkezés

Blog

Latest News
Elérkezett a tetőcsere ideje? Ezek az intő jelek!

Elérkezett a tetőcsere ideje? Ezek az intő jelek!

Nem ritka, hogy a háztulajdonosok túlbecsülik a tetőfedő anyagok szívósságát, és túl sokáig várnak, mielőtt cserére adnák a fejüket. Azonban, sokszor már túl késő minimalizálni a károkat! Praktikus és egyszerű útmutatónk felhívja a figyelmet a leggyakoribb ismertetőjelekre!

Ezért kell résen lenni!

Kiemelten fontos, hogy minél hamarabb megbizonyosodjunk arról, vajon új tetőre, vagy esetleg javítási munkálatokra van-e szükségünk. Ehhez pedig elengedhetetlen, hogy alaposan felmérjük a körülményeket.

A modern tetőszerkezeteket kétség kívül úgy tervezték, hogy azok tartósak legyenek. Azonban a hiányos szakmai kivitelezés, az időjárás vagy pár furfangos dolog, egyaránt kiszúrhatnak velünk és megrövidíthetik tetőnk életét.

Ezért kell mihamarabb meggyőződnünk a probléma súlyosságáról és időben orvosolni azt, ameddig még nem késő.

De, vajon milyen jelek utalhatnak arra, hogy tetőcserére van szükség?

Moha és alga

Sokan megijednek és gyanakvóvá válnak, amikor a tető zöldelleni kezd, azonban ez a jelenség egyáltalán nem számít kritikusnak.

A mohásodás vagy algásodás első sorban a tető elöregedésére utal. Ezért, az eleve idősebb tetőknél nagyszerűen rámutat, hogy hamarosan – pár év múltán – elérkezik a csere ideje.

Azonban, az újszerű tetőknél már érdemes alaposabban kivizsgálni ennek az okát.

Az indokolatlan zöld burjánzás, akár komoly problémára is felhívhatja a figyelmet, például nem megfelelő vízelvezetésre, ami miatt, a tető bizonyos felületén tartósan megmarad a nedvesség.

Kopás

A kopásnál talán semmi sem jelzi világosabb módon, hogy elérkezett a komplett fedőanyag csere ideje. A drasztikus mértékű kopás sajnos időzített bomba, de szerencsére anélkül is észrevehetjük, hogy fel kellene másznunk a tetőre.

Zsindelytető esetében intő jel, ha rendszeresen, túl sok szemcsére lennénk figyelmesek a lefolyó közelében. Ezek a szemcsék azok, amelyek képesek visszaszorítani az eső és UV sugárzás okozta károkat. A tető öregedésével pedig természetesen módon kezdenek leválni az anyagról.

Értelemszerűen, amikor a szemcsék teljesen eltűnnek, tetőnk védtelen marad az időjárással szemben.

Hiányzó vagy sérült darabok

A repedezett, törött cserepek, a felpöndörödött, foszlott, szakadt zsindely darabok, vagy az elhajlott lemezek nem tűrnek halasztást, azonnali cserére szorulnak. Ezek mind súlyos sérülések epicentrumává válhatnak, ráadásul nagyon rövid időn belül.

Rendszeresen végezzünk állapotfelmérést, ha meg szeretnénk előzni a bajt

Az öregedő tetőknél, akár az évi többszöri ellenőrzési és karbantartási munkálatok is indokoltak lehetnek. Ezzel könnyedén megelőzhetjük, hogy rongálódjon a szerkezet. Ennél fogva biztosak lehetünk benne, hogy csupán a tetőfedő anyag cseréjéről és javításáról kell majd idővel gondoskodnunk.

Legelső körben, célszerű meghatároznunk a tető életkorát

Ráadásul, mindezt annak ellenére is, ha nincsenek rajta nyilvánvaló sérülések. Ugyanis, egy makulátlan módon kivitelezett tetőnél, a csere legelső árulkodó jele, a tetőfedőanyag kora.

Egy átlagos zsindelytető 20-25, még egy cserép, akár 60 évnél is tovább bírhatja, mindenféle probléma jelentkezése nélkül.

Amennyiben viszont, a tetőfedő anyagunk ennél idősebb, mindenképp érdemes fontolóra vennünk annak cseréjét, a jövőbeli károk megelőzése gyanánt.

Ajánló: Hogyan készülnek a készházak?, Felújítás: megéri-e a nyílászárócsere hosszútávon?

Az állapotfelmérést belülről és kívülről egyaránt el kell végezni

  • Kívülről: azt szükséges megállapítani, hogy a fedőanyag repedezett-e, találhatók-e rajta sötét foltok, megereszkedések, vannak-e az illesztések között hézagok.
  • Belülről: a korhadás, penészesedés vagy az esetlegesen már bekövetkezett vízkárok nyomait kell keresni.

A belső (padlástéri) ellenőrzést magunk is elvégezhetjük, de a kültéri esetében forduljunk inkább hozzáértő segítséghez.

Hívjunk kifejezetten a tetőfedésre specializált céget, avagy olyan szakembereket, akik rutinosan mozognak a magasban, még a csúszós körülmények között is. Az alkalmi tetőfelületvizsgálat – jellemzően – szerepel a mesteremberek szolgáltatásai között. A felmérés csupán 1,5-2 órát vesz igénybe, ami a kiszállási díjon felül, hozzávetőlegesen 10 ezer forintba kerül.

Amennyiben pedig a rendszeres ellenőrzés megmenti tetőszerkezetünk épséget, azzal rengeteg pénzt spórolhatunk meg a jövőben.

Menyibe fog kerülni, ha dolgozni kell a tetőn?

Az árak tekintetében, csupán a különböző szerkezeti jellemzők tudatában juthatunk el a végső javítási költségig. Fontos tisztában lenni a tető hajlásszögével, típusával, a jelenlegi fedőanyag fajtájával és állapotával.

A legegyszerűbben úgy ismerhetjük meg a reális munkadíjakat és anyagköltségeket, ha egy gyors, ingyenes becslést kérünk több, szimpatikus tetőfedő cégtől is.

Mennyi ideig tarthat el egy tetőfedési projekt?

A fenti tényezőktől, a ház méretétől, a munka terjedelmétől, a pontos munkaerőigénytől, illetve az aktuális évszaktól függően, egy tető csere egy-két héttől, akár néhány hónapig is eltarthat.

Javítsuk, vagy inkább cseréljük a tetőt?

Jellemzően két lehetőségünk adódik, amikor hibákat vélünk felfedezni a tetőnkben. A legtöbben pedig hajlamosak vagyunk, egyből a legrosszabb forgatókönyvre gondolni.

Azonban a teljes csere, csupán az alábbi három esetben indokolt:

  1. Az első, ha komoly szerkezeti hibával állunk szemben.
  2. A második, amikor már a fedőanyag több mint 30 százaléka sérültté, kopottá vált.
  3. Végül a harmadik, amennyiben arra a döntésre jutunk, hogy egy új, modernebb technológiai megoldással szeretnénk korszerűsíteni a tetőnket.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük